Starejša ženska ima več možnosti, da bo imela dvojčke (in razlog ni v IVF)

Se tudi vam zdi, da je dvojčkov vedno več? Neko laično prepričanje bi to potrdilo z utemeljitvijo, da seveda, saj se ženske vse kasneje odločajo za porod, posledično jih več zanosi z biomedicinsko pomočjo, kar pa poveča možnost za dvojčke. In smo že pri prvem mitu, ki ga moramo vsaj delno takoj zavreči. Pojasnimo malce nižje.
Kaj pa predpostavka, da je dvojčkov vedno več?
Ta res drži, danes se rojeva več dvojčkov kot kadarkoli prej. V razvitem svetu je v zadnjih nekaj desetletjih dvoplodnih in večplodnih zanositev med 200 in 300 odstotki več.
»To danes povezujemo z višjo starostjo matere ob spočetju, drugi razlog pa je, da se veliko parov odloča za oploditev z biomedicinsko pomočjo. Namreč spodbujanje tvorbe jajčnih celic lahko povzroči večplodno nosečnost,« je v oddaji Dobro jutro pojasnil doc. dr. Aleš Maver iz Kliničnega inštituta za medicinsko genetiko UKC Ljubljana.
A naj se vrnemo k najbolj zanimivemu spoznanju in v javnosti verjetno najbolj razširjenemu mitu. Namreč, ni biomedicinska pomoč edini razlog, da je v modernem svetu, ko se kasneje odločamo za otroke, dvojčkov več. Dejstvo je, da ima starejša ženska (ki zanosi po povsem naravni poti) več možnosti za dvojčke.
»Hormonski status pri višji starosti se nekoliko spremeni in v višji starosti se sprošča več jajčnih celic, kar poveča verjetnost dvojajčnih dvojčkov,« pojasnjuje doc. dr. Maver. Nadaljujte branje TUKAJ - na Onaplus.si.