Langoš: 3 triki za pripravo in recept


Ko smo se potikali po prvi letošnji Odprti kuhni, ki tudi v tej sezoni ob petkih gostuje na ljubljanskem Pogačarjevem trgu, smo naleteli na znan okus. V prestolnici ga le redko najdemo, če se pomaknemo bolj proti slovensko-madžarski meji, pa je ta jed nekaj vsakdanjega. Seveda, govorimo o langašu oziroma langošu. Na eni od stojnic nam ga je postregla Simona Jaklovič Hostej ter spotoma nanizala še zanimivo zgodbo o tej slastni jedi.

Različni dodatki, tudi sladki
Ob vprašanju, ali je po poklicu kuharica, se je široko nasmehnila: »Nisem ne kuharica niti Prekmurka, temveč Štajerka. Sem magistrica prava, nekaj časa pa sem delala v javni upravi. Nato sem spoznala Prekmurca in se preselila v Lendavo, kjer sem se začela ukvarjati z gostinstvom. Imela sem lokal, v katerem smo stregli pijačo, sčasoma pa sem začela razmišljati, kaj od hrane bi še lahko ponudili zraven. In tako se je začela moja zgodba z langošem.«
Ustanovila je Langoš Atelier, ki je kot priložnostna stojnica sprva deloval pri Stolpu Vinarium, zadnja tri leta pa gostuje na različnih dogodkih po Sloveniji in tudi v Avstriji: »Ker omenjeni stolp obiskujejo predvsem turisti, sem jim želela ponuditi lokalne sestavine iz okolice. H klasičnim nadevom, torej česnu, kisli smetani in naribanemu siru, sem dodala nove verzije, denimo domače bučno olje in pražena bučna semena. Ena od uspešnic je langoš s tünko in rdečo čebulo, lahko pa pripravimo tudi sladke verzije, denimo z jabolčno čežano, z marmelado iz jurke in podobno.«


Trije triki
Ko Simono Jaklovič Hostej vprašamo, kateri so njeni trije najljubši triki, ki jih upošteva pri pripravi znanega kvašenega ocvrtega testa, začne pri receptu: »Za to jed je več receptov, nekateri omenjajo dodatek krompirja, drugi prisegajo na jogurt, testo z dodatkom jogurta se mi zdi odlično za domačo uporabo.« Tu je še en trik: »Med pripravo testa uporabimo tehniko prepogibanja, s pomočjo katere v testo ujamemo več zračnih mehurčkov, struktura pa postane bolj puhasta.«
In še tretji nasvet, ki ga gre upoštevati pri peki: »Če hočete, da testo ne bo ponekod prepečeno, drugod pa skoraj surovo, potem velike mehurje, ki se naredijo v stiku z vročim oljem, že med cvrtjem previdno prebodite z ostrim nožem. Tako bo langoš enakomerno pečen.«

Langoš z jogurtovim testom
Receptov za langoše je veliko, nekateri zajemajo krompir, drugi so pripravljeni z jogurtom. Recept za testo, v katerem je tudi jogurt, nam je pred časom posredoval prekmurski chef Leon Pintarič (Gostilna Rajh, Bakovci pri Murski Soboti), ob čemer je namignil: »Mi ga obložimo z nastrgano tünko, jogurtom, drobnjakom, praženimi konopljinimi semeni, narezano redkvico in naribanim hrenom.«
Za 4 osebe.
- 200 g moke
- 20 g kvasa
- 0,3 dl mlačnega mleka
- 1 jajce
- približno 1 dl jogurta
- ščepec soli
- olje za cvrtje
- dodatki po izbiri (strt česen, kisla smetana, nariban sir, tünka, drobnjak ...)
Priprava
- Iz moke, kvasa, mleka, jajca jogurta in soli umešamo gladko zmes. Oblikujemo v kepo in pustimo, da vzhaja.
- Nato testo razdelimo na 4–8 delov in oblikujemo kroglice.
- Pustimo še malo počivati, nato s prsti oblikujemo langaše (nekoliko debelejše manjše palačinke).
- Z obeh strani jih na hitro ocvremo v dobro segretem olju.
- Odcedimo na papirnati kuhinjski brisački.
- Postrežemo še toplo, v družbi izbranih namazov in dodatkov.
Priporočamo še: Recept za doma pripravljene ribje palčke: nikoli več ne boste pomislili, da bi jih kupili