NUJNO JE VEDETI

Če jemljete ta zdravila, ne smete uživati alkohola

Pogosta zmotna miselnost, da »en kozarček ne more škoditi«, lahko vodi v resne zaplete.
Fotografija: Posebno previdnost je treba nameniti zdravilom, ki delujejo na centralni živčni sistem, kot so pomirjevala, antidepresivi in antiepileptiki. FOTO: Getty Images
Odpri galerijo
Posebno previdnost je treba nameniti zdravilom, ki delujejo na centralni živčni sistem, kot so pomirjevala, antidepresivi in antiepileptiki. FOTO: Getty Images

Uživanje alkohola med jemanjem zdravil je nevarno, saj alkohol okrepi, oslabi, podaljša ali skrajša učinek zdravil ter resno ogrozi zdravje. 

Alkoholizem je bolezen, ki zahteva celosten pristop k zdravljenju, pri čemer pomembno vlogo igrata psihiatrična obravnava in psihosocialna podpora.

Redno uživanje alkohola lahko povzroči številne zdravstvene težave, odvisnost pa vpliva tako na posameznikovo psihofizično stanje kot tudi na njegovo okolje.

Preventiva že v mladosti

Preventiva je ključnega pomena v vseh življenjskih obdobjih, še posebej pa v mladosti, ko je mogoče najučinkoviteje preprečiti razvoj škodljivih vzorcev. Pomembno je zgodnje ozaveščanje o škodljivosti alkohola in razbijanje predstave, da alkohol pomeni vir zabave. Uvajanje in izvajanje preventivnih programov je naloga celotne družbe.

Farmakološki pristop k zdravljenju odvisnosti

Zdravljenje alkoholne odvisnosti vključuje tudi farmakološki pristop z uporabo zdravil, ki so jih odobrili pristojni organi. Ob tem je pomembno tudi nadomestiti prehranske primanjkljaje, ki so posledica dolgotrajnega uživanja alkohola.

Večina odvisnikov ima pomanjkanje vitaminov skupine B, predvsem tiamina. Priporočajo se pripravki za razstrupljanje jeter ter dodajanje vitaminov C in B-kompleksa.

Alkoholna odvisnost je pogosto povezana z drugimi bolezenskimi stanji, zato se poleg osnovne terapije pogosto uporabljajo tudi pomirjevala in antidepresivi.

Nevarne interakcije med zdravili in alkoholom

Sočasno uživanje alkohola in zdravil se odsvetuje, saj lahko pride do nevarnih interakcij, ki spremenijo delovanje zdravil. Alkohol upočasni ali pospeši njihovo absorpcijo, kar poveča tveganje za neželene učinke.

Posebno previdnost je treba nameniti zdravilom, ki delujejo na centralni živčni sistem, kot so pomirjevala, antidepresivi in antiepileptiki. Prav tako se interakcije lahko pojavijo pri antihistaminikih, analgetikih, zdravilih za prehlad, antihipertenzivih, antibiotikih, antikoagulantih ter zdravilih za uravnavanje ravni sladkorja v krvi.

Učinki interakcij po posameznih skupinah zdravil

Interakcije alkohola z določenimi antibiotiki (npr. metronidazol, linezolid) lahko povzročijo rdečico, glavobol, slabost, bruhanje in pospešen srčni utrip. Alkohol je treba med antibiotičnim zdravljenjem popolnoma izločiti.

image_alt
Je vadba 12-3-30 res najboljša izbira za kurjenje kalorij

Pri zdravilih za sladkorno bolezen lahko alkohol povzroči hipoglikemijo, zlasti pri uporabi inzulina ali peroralnih antidiabetikov, kot je metformin. Posledica je lahko razvoj laktacidoze – resnega stanja, ki se kaže s počasnim srčnim utripom, utrujenostjo in težkim dihanjem.

Uživanje alkohola skupaj z zdravili za zniževanje krvnega tlaka (kot so zaviralci ACE, beta blokatorji ali zaviralci kalcijevih kanalov) lahko povzroči aritmije, zaspanost, vrtoglavico, omedlevico ter druge srčne zaplete.

image_alt
Zdravju nevarna moda prehranskih trendov: Vaše telo ni smetišče za čudežne diete

Uživanje alkohola ob sočasni uporabi zdravil je tvegano početje, ki lahko vodi v resne zdravstvene posledice. Potrebna je previdnost, dosledno upoštevanje navodil o jemanju zdravil in izogibanje alkoholu med zdravljenjem. Vsaka odločitev o sočasni uporabi naj temelji na strokovnem posvetovanju z zdravstvenimi delavci.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije

Spletna mesta Dela d.o.o. uporabljajo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Ali soglašate z namestitvijo piškotkov na omenjenih straneh?


Potrjujem vse Sprejmem nujne Več informacij