Dvignjeni palec je tudi podpis
V prihodnje bo očitno treba dvakrat pomisliti, preden bomo na sporočilo odgovorili z dvignjenim palcem. Vsaj v Kanadi, kjer je sodišče v nekoliko nenavadnem primeru odločilo, da tovrstni emoji pri besedilnih sporočilih lahko velja kot digitalni podpis. To je na lastni koži doživel kmet iz pokrajine Saskatchewan Chris Achter, ki mu je sodišče prisodilo zajetno globo v višini 82.000 kanadskih dolarjev (dobrih 56.000 evrov), potem ko je na kupo-prodajno pogodbo, poslano z esemesom, odgovoril z emojijem dvignjenega palca, a se na koncu ni držal dogovora.
Chris Achter se je na sodišču branil, da je z emojijem zgolj potrdil prejem kupo-prodajne pogodbe, po kateri bi moral kupcu Kentu Mickleboroughu leta 2021 dobaviti 86 ton lanenih semen. Ker tega ni storil, ga je Mickleborough tožil zaradi neizpolnjevanja pogodbe. Kakor je tožnik povedal na sodišču, je Achterju novembra 2021 z esemesom poslal osnutek kupo-prodajne pogodbe in ga prosil za potrditev. Achter je na prejeto sporočilo odgovoril z emojijem, a semen ni dostavil v dogovorjenem roku.
Potrdil, da je prejel pogodbo
Kakor je še povedal Mickleborough, je z Achterjem poslovno sodeloval že vrsto let in sta posle v preteklosti sklepala kar prek esemesov, zaradi česar je bil prepričan, da je Achter z dvignjenim palcem potrdil pogodbo. Achter je na zaslišanju izjavil, da je z emojijem potrdil, da je prejel pogodbo, ne pa tudi, da se je strinjal z njenimi pogoji.
A sodnik Timothy Keene se je odločil v korist tožnika, pri čemer se je skliceval na slovar angleškega jezika, v katerem je emoji dvignjenega palca definiran kot simbol, ki se »uporablja za izražanje privolitve, odobravanja ali spodbude v digitalnih komunikacijah«. Dodal je, da je podpis še vedno »klasična oblika potrjevanja identitete, a da to posamezniku ne preprečuje, da pri potrjevanju pogodb ne bi mogel uporabljati sodobnih metod, kot so emojiji«.
56 tisoč evrov bo moral plačati.