Južne Korejce so pomladili: Postala sem dve leti mlajša – tako sem vesela!
V Južni Koreji so sprejeli vrsto zakonov za opustitev tradicionalnega sistema izračunavanja starosti, splošno znanega kot korejska starost, po katerem so ljudje ob rojstvu stari eno leto, starost pa se jim za eno leto poveča z vsakim 1. januarjem, in ne z rojstnim dnem. Od junija 2023 bo v veljavi običajni mednarodni sistem računanja starosti. Narodna skupščina v Seulu je v četrtek sprejela zakone, ki za južnokorejske uradne dokumente zahtevajo uporabo mednarodnega sistema računanja starosti. Uvedli naj bi ga junija prihodnje leto.
Za to potezo so se južnokorejske oblasti odločile zato, da bi odpravile zmedo v družbi, ki so jo povzročali različno izračunavanje starosti in posledični stranski učinki, je skupščina zapisala v izjavi.
Poleg korejske starosti Južna Koreja uporablja tudi metodo določanja starosti, ki se večinoma uporablja pri določanju dovoljene starosti za uživanje alkohola in kajenje. Ta predvideva, da je človekova starost ob rojstvu enaka nič, nato pa se mu z vsakim 1. januarjem doda eno leto ne glede na to, kdaj točno v letu se je rodil.
Postala sem dve leti mlajša – tako sem vesela!
To pomeni, da je oseba, rojena denimo 31. decembra 1992, danes stara 29 let po mednarodnem sistemu, 30 let po sistemu za izračun starosti za pitje alkohola in kajenje ter 31 let po metodi korejske starosti.
Nekateri Južnokorejci so bili nad novico navdušeni. »Postala sem dve leti mlajša – tako sem vesela,« je na twitterju zapisala uporabnica tega družabnega omrežja. »Dve leti sem tako dopolnil kmalu po rojstvu, ker sem se rodil decembra. Končno bom dobil svojo pravo starost,« je zapisal drug uporabnik twitterja iz Južne Koreje.