Kap vas bo, ko boste videli, kaj je našla v banani (FOTO)
Z bananami se radi posladkamo in si napolnimo želodček pred ali med vadbo. Zato ni nič nenavadnega, da so pogosto del naše prehrane.
Iz Beograda prihaja zgodba kupca, ki je pri znanem trgovcu nabral banane in ostal odprtih ust, ko je žena eno od njih olupila. Del je odgriznila, takrat pa se je razkrila notranjost, ki je bila rahlo bolj tekoča in obarvana v rdeče. S sinom »krvavih« banan na srečo, tako pravi, nista pojedla.
Biolog Eldan R. Alić je dejal, da bodo šele analize pokazale, za katero snov gre, da pa je zelo verjetno kriva onesnaženost okolja, kjer gojijo sadeže (v plod naj bi prehajale težke kovine). Dodal je še, da bi uživanje takšnih banan lahko imelo vpliv na zdravje.
Pred leti smo podoben primer imeli tudi v Sloveniji. O tem smo pisali v članku Ugriznila v banano, potem pa šok: kot bi bila krvava (FOTO). Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je takrat za pojavnost »krvavih banan« ponudila dve razlagi:
1. Videz je posledica prezorenega blaga in začetka deterioracije, ko je v plodu tudi visoka vsebnost sladkorja. Najverjetneje banane nekje v verigi niso bile ustrezno hranjene.
2. Videz je posledica okužbe banane z bakterijo Pseudomonas spp, kar je poznano kot »red finger, Mokilo ali finger tip rot« oziroma »Pseudomonas wilt«. Načelno okužena banana oziroma okužen šop nista popolnoma razvita, samozorenje se začne že med transportom, zato je okužba prepoznavna pred začetkom prodaje. V primeru, ko je bolezen v začetnem stanju razvoja, zelena banana razen rahle nerazvitosti ne kaže znakov bolezni in je vizualno popolnoma normalna. Bolezen se opazi samo, ko se jo prereže. Načelno taka zelena banana normalno dozori brez znakov bolezni, bolezen se opazi šele, ko se zrelo banano razreže.
Dodali pa so še, da v nobenem primeru živilo ni škodljivo za zdravje potrošnika.