Moški vozil pijan, ne boste verjeli, kaj se je zgodilo potem
Belgijec je bil oproščen obtožb vožnje pod vplivom alkohola, ko so zdravniki potrdili, da ima izjemno redko bolezen, zaradi katere njegovo telo proizvaja velike količine alkohola.
Ugotovili so, da ima 40-letnik avtopivovarski sindrom (ABS) – stanje, pri katerem se v črevesju proizvajajo visoke ravni etanola. Ljudje s tem sindromom imajo lahko simptome, enake kot pri pijanosti, vključno z nerazločnim govorom, spotikanjem, izgubo motoričnih funkcij in omotico.
Moški, ki sicer dela v pivovarni, kar je njegov odvetnik opisal kot »še eno nesrečno naključje«, je bil prvič kaznovan zaradi vožnje pod vplivom alkohola leta 2019.
Takrat se ni zavedal, da ima to redko bolezen, a je bil po poročanju lokalnih medijev zmeden, ker ni pil. Policija ga je aprila 2022 znova ustavila, nato pa še enkrat mesec dni kasneje in obakrat ugotovila, da je prekoračil dovoljeno količino alkohola v krvi.
Zdravniki ugotovili, kaj je krivo
Moškega sta pregledala dva zdravnika, ki sta neodvisno potrdila, da ima redki sindrom. Po navedbah lokalnih medijev so mu med eno od študij 24 ur dajali sladko hrano, ki jo je njegovo telo pretvorilo v alkohol.
Tretji zdravnik, ki ga je imenovalo policijsko sodišče v Bruggeju, je prišel do istega zaključka.
Belgijski mediji so poročali, da je sodnik v sodbi poudaril, da obtoženec, ki ni bil imenovan v skladu z lokalnimi sodnimi navadami, ni imel simptomov opitosti. Poročali so tudi, da sodnik ni odredil prepovedi vožnje na podlagi zdravstvenega stanja.
Namesto tega je sodnik odločil, da mora moški sprejeti ukrepe, kot so spremembe v prehrani ali alkoključavnica, ki mu preprečuje vožnjo prek omejitve, ali pa se soočiti z obsodbo, če v prihodnje znova ne opravi preizkusa alkoholiziranosti.
Ko telo alkohol proizvaja samo
Avtopivovarski sindrom je izjemno redko stanje, poznano tudi kot »bolezen pijanosti«. Oboleli v črevesju proizvajajo velike količine etanola, ki nastane s fermentacijo ogljikovih hidratov.
Znanstveniki pravijo, da to stanje povzročajo posebne bakterije ali glive v črevesju. Ko je alkohol proizveden, se nato absorbira v tankem črevesu, kar povzroči povečanje koncentracije alkohola v krvi, to pa simptome opitosti.
To lahko močno vpliva na obolele. Doleti jih lahko nejasen govor, spotikanje, izguba motoričnih funkcij, omotica, pa tudi nihanje razpoloženja in nevrološke težave.
Oboleli se s to boleznijo ne rodijo, po mnenju znanstvenikov jo lahko sprožijo različne stvari: od dolgotrajne uporabe antibiotikov do diet z veliko ogljikovimi hidrati.
Lisa Florin, klinična biologinja iz belgijske bolnišnice AZ Sint-Lucas, je dejala, da lahko ljudje dobijo ABS tudi, ko trpijo zaradi drugih bolezni, povezanih s črevesjem.