Arktika: ledeniki se talijo, živo srebro pa prehaja v reke in prst
Nova študija znanstvenikov univerze Dornsife iz Južne Kalifornije je podala drzno trditev, da območje globoko v arktičnem permafrostu predstavlja nevarnost celemu svetu. Skupina strokovnjakov pod vodstvom soavtorja študije in profesorja znanosti o Zemlji in okoljskih študij Josha Westa je vzela vzorce z vrhnjih treh metrov permafrosta v reki Yukon.
Ko so podatke združili s satelitskimi slikami, so ugotovili, da se sproščajo »znatne« količine živega srebra, kadar rečni bregovi erodirajo. To živo srebro sicer v današnjem času ne predstavlja akutne grožnje, njegovi učinki se povečujejo z leti. Težava se stopnjuje, saj se kovina kopiči v prehranjevalni verigi, zlasti v ribah in divjadi, kar je priljubljena hrana za mnoge ljudi.
Prehaja preko rastlin v prst
Strokovnjaki trdijo: »Na Arktiki bi lahko velikanska živosrebrna bomba predstavljala nevarnost za cel svet. Veliko živosrebrnega onesnaženja se namreč nalaga na tem območju. V permafrostu se je nabralo toliko živega srebra, da bi lahko količina v oceanih, tleh, ozračju in biosferi skupaj delovala popolnoma neznatna.«
»Reke ponovno zakopljejo precejšnjo količino živega srebra. Da bi resnično razumeli, kakšno grožnjo predstavlja živo srebro, moramo razumeti proces erozije in ponovnega zakopavanja. Desetletja izpostavljenosti, zlasti z naraščajočimi vrednostmi, bi lahko pomenila veliko katastrofo za okolje in zdravje ljudi na teh območjih.«
Pojasnjujejo tudi, da živo srebro absorbirajo rastline, ki nato odmrejo in postanejo del prsti – reke, ki odnesejo to prst pa postajajo vedno nevarnejše.