IZOBRAŽEVANJE
Prvi muzej vagine na svetu
V Londonu se bodo novembra začeli temeljiteje posvečati ženskim intimnim predelom. Poglavitni cilji ustanove so izobraževanje, odpravljanje stigme in ozaveščanje o zdravju.
Odpri galerijo
Nikar se je ne sramujmo, saj gre vendarle za naše spolovilo, poudarjajo pobudniki prvega muzeja vagine na svetu, ki bo odpravljal stigmo, razbijal mite in izobraževal o anatomiji in ženskih najintimnejših predelih. Ustanova nikakor ni namenjena zabavanju in norčevanju, po zgledu muzejev penisov na Islandiji bo namreč ponudila vpogled v tiste dele telesa, ki nas še vedno povsem po nepotrebnem spravljajo v zadrego, ženske pa spodbudila, da svoje organe slavijo, skrbijo za njihovo zdravje in do njih gojijo ponos.
Ni vsak, ki ima vagino, ženska, in nima vsaka ženska vagine, še poudarjajo ustanovitelji, ki k sodelovanju vabijo vse, ki bi kakor koli lahko prispevali k raznovrstnosti vsebin in svežemu pristopu k za mnoge še vedno občutljivi tematiki. Muzej bo prav tako tesno sodeloval z britanskim Kraljevim združenjem ginekologov in porodničarjev, da bi ženske ozavestili o pomenu reproduktivnega zdravja, rednih ginekoloških pregledov in najpogostejših zdravstvenih tveganjih, povezanih z intimnimi predeli.
Prva razstava bo posvečena mitom o ženskih spolnih organih, javnost pa je novico o odprtju muzeja po večini sprejela z velikim odobravanjem. Še zanimiv podatek: vstopnine (za zdaj) ne bo.
Zgled: muzej penisov
Zamisel o muzeju vagine se je porodila Florence Schechter, ki je s kampanjo na platformi Crowdfunder zbrala 55.000 evrov; upali so sicer, da bodo zbrali še vsaj 250.000, a bo dozdajšnji znesek zadostoval za odprtje 16. novembra v londonskem predelu Camden Market. V muzeju bodo pripravljali tudi umetniške performanse, ne bo manjkalo niti delavnic, med katerimi bo veliko vsebin namenjenih najmlajšim in družinam, filmov, predavanj o spolnosti in partnerskem odnosu ter zanimivih okroglih miz, med katerimi gre pričakovati predvsem tematike v duhu feminizma, boju za enakopravnost žensk in pravicah skupnosti LGBT.Ni vsak, ki ima vagino, ženska, in nima vsaka ženska vagine, še poudarjajo ustanovitelji, ki k sodelovanju vabijo vse, ki bi kakor koli lahko prispevali k raznovrstnosti vsebin in svežemu pristopu k za mnoge še vedno občutljivi tematiki. Muzej bo prav tako tesno sodeloval z britanskim Kraljevim združenjem ginekologov in porodničarjev, da bi ženske ozavestili o pomenu reproduktivnega zdravja, rednih ginekoloških pregledov in najpogostejših zdravstvenih tveganjih, povezanih z intimnimi predeli.
Prva razstava bo posvečena mitom o ženskih spolnih organih, javnost pa je novico o odprtju muzeja po večini sprejela z velikim odobravanjem. Še zanimiv podatek: vstopnine (za zdaj) ne bo.