SLIKAR

Slika z lastno krvjo (FOTO)

Filipinec je prepričan, da so njegove stvaritve tako še bolj osebne. Danes 52-letni slikar je ponosen na likovno upodobitev rojstnega kraja.
Fotografija: Na njegovih platnih je tudi njegov DNK.
Odpri galerijo
Na njegovih platnih je tudi njegov DNK.

Le kdo bi sodil, kaj vse je umetnost, a Elito Circa lahko potrdi le, da so njegove roke krvave. In to dobesedno, pa ne zato, ker bi se zatekal k nasilnim dejanjem, ampak preprosto zato, ker je življenjska tekočina pač barva, ki jo nanaša na platna.

V krvavi tehniki ne vidi ničesar spornega. FOTOGRAFIJI: Eloisa Lopez/Reuters
V krvavi tehniki ne vidi ničesar spornega. FOTOGRAFIJI: Eloisa Lopez/Reuters

Vsake tri mesece mu črpajo kri

In to že vrsto let, priznava zdaj 52-letni slikar, ki se je k nenavadni tehniki najprej zatekel zaradi revščine, pozneje pa mu je, hm, prešla v kri. Pripomočki za slikanje, z barvo vred, pač niso poceni, zato se je mladi Elito preprosto moral znajti po svoje, pojasnjuje. Najprej je barve iztiskal iz sliv in paradižnikov, a tako je delal škodo domači, že tako okrnjeni shrambi; nekega dne, ko je bil še deček, se je po nerodnosti poškodoval in je iz njegovih žil pritekla rdeča tekočina, pa je spoznal, da bi bilo potratno, če bi jo preprosto obrisal in zavrgel. »Takrat sem začel zbirati svojo kri,« pojasnjuje Elito. »Vsakokrat ko sem se opraskal ali poškodoval, sem tekočino shranil, zadnja leta pa to počnem bolj organizirano in načrtno. Vsake tri mesece mi na kliniki odvzamejo pol litra krvi, ki jo potem shranim v hladilniku v svojem ateljeju.«

Kot pojasnjuje, je njegovo slikarsko delo le še bolj osebno. »Vsebuje moj DNK, je dobesedno del mene,« je ponosen Elito, ki se mu namakanje čopiča v lastno kri niti najmanj ne gnusi. »Prav imenitno se mi zdi, da s tem dokazujem cikličnost življenja. Moja kri bo na platnu za vedno, tudi ko mene ne bo več.« Na kritike, da bi kri raje nesebično daroval, saj mu zdravje to očitno več kot dopušča, se ne zmeni, saj ocenjuje, da lahko s svojim telesom preprosto počne, kar se mu zahoče. Njegovo najslovitejše delo je likovna uprizoritev zgodovine njegovega rojstnega kraja Pantabangana, velika kar 122 krat 244 centimetrov, v prihodnjem letu pa si želi ustvariti največjo krvavo sliko na svetu.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije