NI MOGEL VERJETI

Staro limono je prodal za lep denar: Kar se je zgodilo, si nisem upal niti sanjati

Anglež je v stari komodi našel povsem posušeno limono, ki je na Otok prišla leta 1739. Oboje je ponudil na dražbi, a niti v sanjah ni pričakoval, kaj mu bo prineslo več denarja.
Fotografija: Simbolična slika FOTO: Xalanx Getty Images
Odpri galerijo
Simbolična slika FOTO: Xalanx Getty Images

Ko podedujemo nepremičnino ali kupimo rabljeno, se najprej lotimo čiščenja in pospravljanja. Slednjega običajno velikopotezno in po načelu vse mora ven, pogosto niti dobro pogledamo ne, kaj pravzaprav mečemo stran. A med rečmi, ki se skrivajo pod prahom na podstrešju, v kleti ali kakšni stari omari, se lahko skrivajo pravi zakladi, ki pa se nam zdijo vse prej kot to. Anglež, ki je po stričevi smrti pospravljal njegovo hišo, je denimo povsem napačno precenil, kaj je v njej vrednega. 

V dnevni sobi je denimo stala stara dobro ohranjena komoda, ki so jo na Otok nekoč pripeljali iz Indije, zato je moški menil, da jo lahko kakšnemu zbiratelju ali ljubitelju starinskega pohištva proda za lepe denarce. Ponudil jo je lastniku lokalne starinarnice in ta je ugotovil, da se v enem od predalov skriva še nekaj – povsem posušena limona, na kateri je bilo vpraskano sporočilo, ki je razkrilo tudi, kdaj je sadež pripotoval v Anglijo – leta 1739!

Izjemno cenjene so redke in prve izdaje knjig ali stripov. FOTO: Toby Melville/Reuters
Izjemno cenjene so redke in prve izdaje knjig ali stripov. FOTO: Toby Melville/Reuters

Malo za šalo, malo za res, sta se odločila, da tudi limono, enako kot omarico, ponudita na dražbi. »Pričakovali smo, da bomo za limono dobili okrog deset evrov, morda bi se komu zdelo fino imeti doma 285 let star citrus, kar se je zgodilo, pa si nisem upal niti sanjati,« je v smehu povedal David Brettell, lastnik starinarnice, ki je vodil dražbo. Limono so na koncu namreč prodali za 1200 evrov, starinsko komodo pa za 40.

Prva številka prodana za tri milijone evrov

Še posebna previdnost je potrebna, če v kakšnem predalu najdemo zaprašene stripe in knjige, še posebno prve in redke izdaje gredo namreč za med. Prva številka stripa o dogodivščinah Supermana, teh je bilo sicer natisnjenih ogromno in nepoznavalci bi najdbo najverjetneje brez pomislekov odvrgli v zabojnik za papir, je bila na dražbi prodana za tri milijone evrov. Enako velja za stare figurice, še zlasti zaželene so med zbiratelji figurice likov iz Vojne zvezd, tiste redke in starejše denimo redno dosegajo cene več deset tisoč evrov.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije