ZGODOVINA

Straniščni humor že v starem Rimu

Arheologi v Turčiji v starodavnem javnem stranišču odkrili mozaika. Izkopali so tudi starodavne kopeli, cekine in celo skrivnosten skelet.
Fotografija: Arheologi pravijo, da se je ohranila boljša polovica. FOTO: Pr
Odpri galerijo
Arheologi pravijo, da se je ohranila boljša polovica. FOTO: Pr

Vse kaže, da pisanje opolzkosti na zidove javnih stranišč ni pogruntavščina sodobnega časa, temveč to počnemo že malone od pradavnine. Arheologi so odkrili par mozaikov iz javnega stranišča iz časov starega Rima. Na obeh sta umetelno izdelana mitološka prizora, vendar imata nekoliko spremenjene podrobnosti. Na enem od 1800 let starem mozaiku je podoba Narcisa, ki občuduje odsev svojega lastnega penisa. To je skrajno redka in zato dragocena najdba.
Na najdišču so odkrili vrsto zanimivosti.
Na najdišču so odkrili vrsto zanimivosti.

Mozaika so našli v obmorskem mestu Antiochia ad Cragum v Turčiji. Medtem ko Narcis velja za lepotca, je na mozaiku upodobljen z ukrivljenim nosom. Kot rečeno, ne gleda lastnega odseva v vodi, temveč občuduje svojo moškost. Na žalost je zob časa močno poškodoval to umetnino, zato lahko vidimo le pol prizora. A znanstveniki pravijo, da se vidi boljša polovica. Nenavadno odkritje je sledilo izkopavanju letošnje poletje.


Začasno so mozaika prekrili, da bi ju zaščitili in konzervirali. V drugem prizoru je upodobljena zgodba, ko Zeus ugrabi trojanskega najstnika Ganimeda, a je Zeus upodobljen kot čaplja, ki čisti Ganimedov penis z gobo. »Nismo mogli verjeti, kaj gledamo,« je povedal Michael Hoff, arheolog z Univerze Nebraska-Lincoln. »Morate poznati mite, da bi jih resnično razumeli. Kaže, da je straniščni humor nekaj univerzalnega.« Na najdišču so odkrili tudi starodavne kopeli, cekine in celo skrivnosten skelet. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije