REŠIL GA JE KUPEC

Takšen jastog se pojavi le enkrat na 50 milijonov, a so ga hoteli pojesti (FOTO)

Shaw Institute je pojasnil, da se jastogi z razdeljenimi barvami, imenovani kimere, pojavijo v zgodnjih fazah razvoja, ko se dve oplojeni jajčni celici združita v eno, kar povzroči osupljiv videz, kot ga ima Arnold.
Fotografija: FOTO: Tod Hardin, Shawinstitute.org
Odpri galerijo
FOTO: Tod Hardin, Shawinstitute.org

Jastogu so dali ime Arnold, strokovnjaki pa menijo, da bi lahko bil najredkejši na svetu, saj je poleg tega, da je dvobarven, pojav takšnega jastoga izjemno redek – zgodi se le enkrat na 50 milijonov primerov.

Po poročanju New York Posta je bil izjemno redek dvobarven jastog na predvečer božiča rešen in je dobil nov dom, potem ko so ga našli v akvariju v prehrambni trgovini v ameriški zvezni državi Maine.

Izredno redek 

Nenavadno morsko bitje, imenovano Arnold Clawmer, je na eni polovici telesa rdeče barve, na drugi pa rjave z lisami – značilnost, ki se pojavi le pri enem od 50 milijonov jastogov.

Arnold je med prazniki prispel v Center za ekološko izobraževanje Shaw Institute, potem ko ga je »zelo sočuten« kupec opazil v trgovini Shop and Save v mestu Milbridge v Mainu.

Samica jastoga, ki nosi jajčeca. FOTO: Tod Hardin, Shawinstitute.org
Samica jastoga, ki nosi jajčeca. FOTO: Tod Hardin, Shawinstitute.org

Kupec je Arnolda predal raziskovalcem, ki so ga najprej prilagodili življenju v tako imenovanem taktilnem akvariju v oceanariju v mestu Bar Harbor, nato pa so ga preselili v Shaw Institute v Blue Hillu.

Taktilni akvarij, kot pojasnjuje Univerza v Mainu, je razstavni akvarij, kjer se lahko obiskovalci nežno dotikajo nenevarnih morskih bitij in se pri tem učijo o morskem življenju in ekosistemih.

Shaw Institute je pojasnil, da se jastogi z razdeljenimi barvami, imenovani kimere, pojavijo v zgodnjih fazah razvoja, ko se dve oplojeni jajčni celici združita v eno, kar povzroči osupljiv videz, kot ga ima Arnold, poroča 24sata.hr.

Poleg genetike

Za takšen pojav mora biti poleg pravilne genetike ustrezno fizično okolje znotraj matere, so pojasnili pri Shaw Institute.

Arnold ima še eno posebno značilnost, zaradi katere je še redkejši prebivalec oceana – svoje klešče za drobljenje hrane uporablja na levi strani, kar je nasprotno od večine jastogov, ki jih uporabljajo na desni.

Jastogi so oportunistični mesojedci, kar pomeni, da lovijo hrano, a se bodo hranili tudi z ostanki, če je to mogoče, pojasnjuje Shaw Institute. »Najraje lovijo školjke, klapavice, rake, morske ježke, morske zvezde in vse, kar je počasnejše ali manjše od njih, vključno z drugimi jastogi!«

Arnold pa ni edini redek jastog, najden v Mainu v zadnjem času. Novembra 2023 je ribič naletel na izjemno redkega dvospolnega jastoga, ki je dobil ime Bowie. Ta jastog, čigar polovica telesa je bila modra, druga pa rdeča, ima prav tako verjetnost pojave 1 na 50 milijonov primerov.

Bowie, poimenovan po britanskem pevcu Davidu Bowieju, je imel stanje, imenovano ginandromorfizem, pri katerem se moška in ženska tkiva razvijejo skupaj in sobivajo. Sprva je bil Bowie nastanjen v istem akvariju v Bar Harborju kot Arnold, vendar so ga na koncu izpustili nazaj v naravo.

Preberite še:

image_alt
Metuljeve ličinke so okusne in zdrave. Bi jih poskusili?

image_alt
Znanstvenik šokiral: Postati moramo kanibali, da bi rešili planet

image_alt
Srhljive razmere v slovenskih gostilnah: miši, stara umazanija in hrana čez rok

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije