BRALCI POROČEVALCI

Bralec Jani: Cene tega izdelka so zasoljene! Kar podvojile so se

Cene so zasoljene, a zakaj? Cena se je podvojila z lanskih 230 evrov na nekaj čez 450. Če bi želeli najboljše, pa je cena tudi okoli 600 evrov na paleto.
Fotografija: Fotografija je simbolična. FOTO: Igor Zaplatil, Delo
Odpri galerijo
Fotografija je simbolična. FOTO: Igor Zaplatil, Delo

V Sloveniji se uporablja pet glavnih virov energije za ogrevanje, pri čemer v največji meri okoli polovica vseh gospodinjstev uporablja lesno biomaso, torej drva in pelete, ter kurilno olje. Sledijo še zemeljski plin, elektrika in toplotne črpalke. Medtem ko politika išče načine, kako poskrbeti za nižje cene električne energije in zadostno zalogo plina, pa se je lesna biomasa letos izjemno podražila, kar opažajo tudi naši bralci.

Kakšne so izkušnje naših bralcev?

»Zanima me, kaj se dogaja s ceno peletov. Lani tak čas sem za tono oziroma paleto plačal 230 evrov, letos je čez 400 evrov. Za ogrevanje potrebujem od štiri do pet palet, kar stane okoli 2.000 evrov. Nisem edini, ki se ogreva s tem energentom, ampak nikjer ni zaslediti nobene teme o ceni peletov, kako jim je zrasla cena. Glede na to, da imamo veliko gozdov, bi lahko bile cene bolj ugodne. Oziroma očitno naša vlada ne ve, da obstajajo tudi peleti,« je zapisal bralec Jani.

»V preteklih desetih letih se cene peletov niso bistveno spreminjale, paleta (990 kilogramov) najboljšega razreda A1 je stala okrog 260 evrov, plus minus desetak. Avgusta lani denimo 275 evrov. V drugi polovici januarja 370 evrov, kar je skoraj 35-odstotna podražitev. Če je torej paleta peletov najbolj kakovostnega razreda A1, ki je pred slabim letom stala 275 evrov, je zdaj po 545. Cena se je podvojila! Če bi ostala zvesta dozdajšnjim nemškim peletom, bi to pomenilo 2.725 evrov – lani še 1.375. Nazadnje sva se odločila za slovenske po borih 484 evrov za paleto, ki začuda tudi (še) niso bili razprodani. To je lupljenje ljudi,« je dogajanje na trgu v dveh kolumnah zapisal naš novinar Domen Mal.

image_alt
Kolumna Domna Mala: Bogastvo za toploto

Drva in pelete se običajno kupuje enkrat na leto v poletnih mesecih, ko so cene najnižje in da se zagotovi zaloga pred začetkom kurilne sezone. A problem je, kot kaže, da so trgovci cenejše pelete že razprodali, saj sta Bosna in Hercegovina ter Srbija zaradi hudega navala kupcev iz tujine in eksplozije cen prepovedali izvoz lesnih proizvodov. Zaradi energetske krize se je povpraševanje po peletih menda celo podvojilo. Razlog za dvig cen pa je lahko tudi v tem, da so prodajalci take cene postavili zato, ker lahko.

Ste opazili kaj zanimivega? Pošljite nam fotografijo ali video.

 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije