Bralec se je jezil zaradi tridnevne bolniške, preverili smo, ali upravičeno
V času epidemije covida-19 je bil uveden ukrep kratkotrajne bolniške odsotnosti brez obiska zdravnika. Ta je zaposlenim omogočal možnosti koriščenja kratkotrajne, tridnevne, bolniške odsotnosti brez potrdila zdravnika.
Čeprav že več kot leto dni ta ukrep ne velja več, mnogi tega očitno ne vedo. Med te spada tudi naš bralec Marko, ki nam je pred dnevi poslal sporočilo in se razburjal, ker je moral zaradi blažjih zdravstvenih težav na obisk k zdravniku.
»Vedel sem, da gre za prehlad oziroma za blažjo virozo, a me je delodajalec vseeno napotil k zdravnici. Poskušal sem jim razložiti, da za kratkotrajno bolniško odsotnost ne potrebujem zdravniškega potrdila, a so vztrajali pri svojem in mi rekli, da ta ukrep ni več v veljavi,« se je razburjal in nas spraševal, ali te informacije držijo.
Ne velja več že vse od maja 2022
»Ukrep kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni sta urejala dva interventna zakona, in sicer: Zakon o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 in Zakon o dodatnih ukrepih za omilitev posledic COVID-19, iztekel se je maja 2022. Zadevni ukrep je bil kot interventni ukrep namenjen administrativni razbremenitvi osebnih zdravnikov v času izrednih razmer – spopadanja s COVID-19, ko so bili kadrovski resursi ciljno usmerjeni,« pojasnjujejo na ministrstvu za zdravje.
Ker so se pojavili številni pozivi k ponovni uveljavitvi tega ukrepa, nas je zanimalo, ali nameravajo v bližnji prihodnosti spet uvesti ta ukrep. Na ministrstvu odgovarjajo, da smo trenutno »v fazi široke zdravstvene reforme, ki bo zajela tudi to področje«.
Ob lanski ukinitvi tega ukrepa se je Zdravniška zbornica Slovenije zavzela zanj. Dejali so, da se je kljub omejeni uporabi izkazal za praktičnega in zelo učinkovitega. Ocenili so, da je takšna bolniška odsotnost bolnikom prihranila en ali dva obiska pri zdravniku. Ukrep je tudi birokratsko razbremenil zdravstveno osebje. Glede na to, da se veliko kratkotrajnih bolniških odsotnosti koristi tudi zaradi pregledov in preiskav na sekundarni ravni, pa predlagajo, da se urejanje kratkotrajne bolniške odsotnosti uredi na drugačen način.