Bralec v objektiv ujel čudovito ptico, ki redko obišče te kraje (FOTO)
V soboto je bil svetovni dan čebel. Na isti dan so se na območju občine Brežic pojavile ptice – čebélarji ali legát7i (znanstveno ime Merops apiaster) –, ki so sicer zelo lepe, ampak žal velike ljubiteljice čebel.
»V več krajev Slovenije priletijo vsako leto v maju, zato sem jih že več dni čakal in potem fotografiral. Fotografi vsako leto komaj čakamo, da se pojavijo pri nas. So zelo živahne, glasne in lepe, prav nekaj posebnega,« je zapisal bralec Egon. Oglejte si čudovito fotogalerijo opisanih ptic.
Ptič čebelar
Čebélar ali legát je ena najlepše obarvanih ptic, ki živijo v Sloveniji, in strogo zavarovan. Ime izvira iz načina prehrane, saj jé divje čebele in druge velike žuželke, ki jih z neverjetno spretnostjo in hitrostjo lovi v zraku. Velik je od 27 do 29 cm, čez peruti pa ima razpon od 44 do 49 cm.
Čebelar se razmnožuje v širšem pasu Sredozemlja; v nekaterih predelih južne Evrope, severne Afrike in zahodne Azije. Kot tipična selivka preživi zimo v tropski Afriki (evropske) ali v severozahodni in južni Indiji ter Šrilanki (azijske ptice). Pojavlja se tudi v severnejših delih svojega gnezditvenega območja; občasno gnezdi v severozahodni Evropi.
V Sloveniji
Čebelar v Sloveniji gnezdi na obrežju reke Reke, v peščenih stenah Bizeljskega, ob reki Muri, na Goričkem, v peskokopu Ravno na vzhodnem delu Krakovskega gozda, posamezni pari gnezdijo tudi v pečenih sipinah gramoznic v Vrbini pri Brežicah.
Bizeljsko je bilo dolga leta edino pribežališče v Sloveniji. Po pripovedovanju domačinov gnezdijo čebelarji tam že od leta 1984, ko naj bi v posameznih letih gnezdilo okoli 50 parov.
V Slovenijo se vrnejo čebelarji v začetku maja. Do konca meseca izkopljejo v stene 1–2 m dolge gnezdilne rove, dostikrat pa se vračajo tudi v stare gnezdilne rove. Pogosto začnejo kopati več rovov, končata pa samo enega. Junija začnejo valiti (4 do 7 jajc), kar 24 dni, čemur sledi intenzivno hranjenje mladičev. To obdobje je najbolj primerno za opazovanje, zlasti ob vročih in soparnih dnevih, ko oba od staršev neprestano prinašata mladičem hrano v kljunu.
(Wikipedia)