KO MINUTE ODLOČAJO O ŽIVLJENJU IN SMRTI

Bralka zgrožena: Številni kraji po Sloveniji bodo ostali brez dežurnega zdravnika in NMP

Na ministrstvu za zdravje pojasnjujejo, kaj se dogaja.
Fotografija: Ekipne NMP so zdaj precej razvejane. Včasih minute rešujejo življenja. FOTO: Resilec
Odpri galerijo
Ekipne NMP so zdaj precej razvejane. Včasih minute rešujejo življenja. FOTO: Resilec

Na naše uredništvo smo prejeli e-pismo zaposlene v zdravstvu, ki bi rada opozorila na spremembe, ki se pripravljajo na področju reorganizacije Nujne medicinske pomoči (NPM) po Sloveniji. Minister za zdravje jo je napovedal za začetek leta 2023.

Bralka, zaposlena v eni izmed enot NPM, sporoča, da želi ministrstvo število mest NPM zmanjšati. »Trenutno je v Sloveniji dobrih 50 dežurnih mest, ki delujejo vse dni v tednu tudi v nočnem času in med vikendi in kjer lahko ljudje v primeru poslabšanja zdravstvenega stanja poiščejo pomoč. Zdravniki iz teh dežurnih mest opravljajo delo v ambulanti NMP, sprejemajo klice za posvete v času dežurstva, prav tako se odzovejo na klic 112 in z reševalnim vozilom gredo na teren, kjer nudijo nujno oskrbo bolnikom ali poškodovancem.«

Predvidena rešitev iz dokumenta delovne skupine na Ministrstvu za zdravje iz novembra 2022. FOTO: Bralka
Predvidena rešitev iz dokumenta delovne skupine na Ministrstvu za zdravje iz novembra 2022. FOTO: Bralka

Kot pravi bralka, naj bi z reorganizacijo zmanjšali število mest, kjer bi bil prisoten zdravnik, zaradi česar naj bi številni kraji ostali brez dežurnega zdravnika.

Kraji, ni naj bi ostali brez nujne medicinske pomoči, naj bi bili: (pozor, seznam je neuraden!)

  1. Bled,
  2. Bohinj,
  3. Cerknica.
  4. Dravograd,
  5. Gornja Radgona,
  6. Hrastnik,
  7. Kamnik,
  8. Kozje,
  9. Kranjska gora,
  10. Krško,
  11. Laško,
  12. Lenart,
  13. Ljutomer,
  14. Logatec,
  15. Metlika,
  16. Nazarje,
  17. Ormož,
  18. Radeče,
  19. Radovljica,
  20. Ravne na Koroškem,
  21. Ribnica,
  22. Rogaška Slatina,
  23. Slovenske Konjice,
  24. Šentjur,
  25. Trebnje,
  26. Tržič,
  27. Zagorje,
  28. Žalec.

Na nekaterih območjih Slovenije so že zdaj precej oddaljeni od najbližje enote NPM, če bi bila oddaljenost še večja, bi to pomenilo veliko slabše možnosti za nujno zdravstveno oskrbo v teh krajih. »Če bodo poklicali številko 112, bodo sicer oskrbljeni, vendar bo prišla ekipa NMP iz bolj oddaljenega kraja, kjer bo po novem sistemu vzpostavljen urgentni center (UC) ali satelitski urgentni center (SUC). Pomoč bo tako prišla kasneje, kar seveda vodi v bistveno slabše rezultate zdravljenja ali v resnično nujnih primerih (npr. srčni zastoj, kjer vsaka minuta, ko bolnik ne prejme primerne oskrbe, zmanjša možnost preživetja za 10 %) celo do razlike med preživetjem in smrtjo.

Poleg daljšega čakanja v primeru poslabšanega zdravstvenega stanja ljudi se bodo z izgubo dežurnega zdravnika pacienti v času dežurstva morali na pregled tudi pri drugih manj nujnih stanjih (angina, bolečina v prsnem košu, pljučnica ipd.) namesto v lokalni zdravstveni dom peljati v oddaljeni UC ali SUC, kjer bo edino mesto 24-urne oskrbe. Seveda se bo kot posledica ukinitve številnih dežurnih mest gneča na že obstoječih urgencah še dodatno povečala, pacienti bodo čakali na obravnavo še dlje kot do sedaj.«

Brez nujne prve pomoči v kar 28 krajih

Za odziv in odgovore o tej zelo pomembni problematiki, smo se obrnili na ministrstvo za zdravje. Tam so nam potrdili, da pripravljajo reorganizacijo NMP. »Ker je reorganizacija še v fazi usklajevanja, je v tem trenutku preuranjeno govoriti o kakršnih koli spremembah. Javnost bo o vsem obveščena pravočasno,«  so bili kratki in jedrnati.

Tako ne moremo potrditi navedb bralke o tem, kje in kako bo po novem dostopna tovrstna pomoč. Takoj ko bo ministrstvo sporočilo svoje odločitve, vam bomo o tem poročali.

Predlog poslan ministru, trenutna organizacija nevzdržna zaradi pomanjkanja družinskih zdravnikov

Kot danes poroča Slovenska tiskovna agencija, je delovna skupina, ki ji predseduje predstojnik mariborskega urgentnega centra Gregor Prosen, predlog celostne prenove sistema NMP v Sloveniji že oblikovala in ga v začetku novembra poslala Bešiču Loredanu. V njem ugotavljajo, da je trenutna mreža NMP zaradi pomanjkanja družinskih in urgentnih zdravnikov nevzdržna, prav tako so izbrani osebni zdravniki ob delu v družinskih ambulantah pogosto razpisani tudi za urgentno ambulanto in morebitne intervencije na terenu. Predlog bi takšno sočasno delo družinskih zdravnikov na več deloviščih hkrati ukinil.

Po predlogu reorganizacije bi bile v vseh zdravstvenih domovih ob delavnikih od 7. do 20. ure organizirane akutne ambulante za nujna in neodložljiva stanja, torej nekakšne dežurne ambulante. Ob urgentnih primerih znotraj zdravstvenega doma bi nujno zdravniško pomoč posamezniku nudila medicinska sestra in zdravnik iz te ambulante vse do prihoda reševalnega vozila.

V urgentnih in satelitskih urgentnih centrih bi takšne ambulante delovale neprekinjeno, torej tudi ponoči in ob koncih tedna. Zdajšnje dežurne ambulante bi bile v zdravstvenih domovih, ki ne bi postali sateliti, ponoči torej ukinjene. Ljudje iz krajev, kjer zdravstveni dom ne bi postal satelit, bi moral od 20. do 7. ure v primeru potrebe po obisku dežurne ambulante obiskati satelitski urgentni center ali urgentni center v drugem kraju.

Podrobnosti o predlogu preberite tukaj. 

Če imate tudi vi za nas zanimivo zgodbo, izpolnite spodnji obrazec.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije