Če v Ljubljani počnete to, tvegate življenje, škodite pa tudi drugim (FOTO)
Pred dnevi smo poročali, da po zamrznjeni površini Koseškega bajerja ljudje drsajo, igrajo hokej, se sprehajajo, nekateri celo kolesarijo. To je lahko hudo nevarno, če se led vdre, škodljivo, celo usodno, pa je lahko za živali.
Z Mestne občine Ljubljana so poslali pojasnilo: »Kopanje, potapljanje in jadranje po odloku niso dovoljeni. Prav tako na stoječih vodah ni dovoljeno izvajati drugih rekreacijskih dejavnosti, kamor sodi tudi drsanje. Po podatkih Zavoda za ribištvo Slovenije je v Koseškem bajerju več ogroženih vrst rib, na nekatere pa ima lahko drsanje negativen vpliv (drsanje povzroča hrup, ki ribe prebudi iz zimske neaktivnosti). Postanejo bolj dovzetne za nekatere bolezni, lahko tudi poginejo. Pri upravljanju krajinskega parka stremimo k vzpostavljanju ravnovesja med ohranjanjem narave in možnostmi za kakovostno rekreacijsko izkušnjo obiskovalcev.«
Za nadzor odloka v povezavi z Zakonom o ohranjanju narave pristojen Inšpektorat RS za naravne vire in prostor, Zakon o varstvu pred utopitvami (za nadzor nad njegovimi določbami so pristojni državni inšpektorati, ne občinski) pa ne predpisuje režima na zaledenelih vodnih površinah: »Normativi za ugotavljanje varnosti oz. odločanje o tem, kdaj je led dovolj debel, da je varno drsanje, hoja in druge aktivnosti, pa niso določeni: "Odgovornost za posledice uporabe naravne zamrznjene površine nosi posameznik, ki se odloči za aktivnost na njej. Pri tem velja splošno opozorilo, naj ne stopamo na zaledenelo površino, če nismo prepričani, da je varna. O varnosti zamrznjenih površin v naravi pa ne moremo s 100-odstotno gotovostjo presojati, saj je ta odvisna tako od debeline kot kakovosti ledu, vremenskih razmer, mase in pritiska tovora na njem ter številnih drugih dejavnikov."«
Izpostavili so še, da se za varno drsanje odpravite v Halo Tivoli in v Zalog, curling in drsanje pa najdete na Pogačarjevem trgu.