V Avstriji za prodajalce ponujajo 1800 evrov bruto: tako je pri nas
Pisal nam je bralec Darko, ki je v Avstriji videl oglas za delo v trgovini s plačo trgovca 1800 evrov bruto. »V Avstriji supermarketi zaposlijo prodajalce takoj, plačilo pa je 1800 evrov bruto.«
Kakšne so bruto plače prodajalcev pri nas v Sloveniji in ali se razlikujejo glede na delodajalca, smo vprašali generalnega sekretarja Sindikata delavcev trgovine Slovenije Ladija Rožiča.
»Vsekakor to ne more biti. V Avstriji imajo drugačno obdavčitev plač in vrednost plačila je 1800 evrov in monat das ist das mindeste um ohne armut und abhangigkten, kar pomeni v mesecu je to minimum za življenje brez revščine in vzdrževanih družinskih članov. Pri nas so deregulirali poklic, v Avstriji pa imajo še vedno sistem vajeništva in trgovske šole. Glede plač v Sloveniji pa je večina trgovcev in trgovk v maloprodaji na doplačilu do minimalne plače, kar pomeni da delajo za dobrih 30 evrov na dan, kar je res malo.«
Trgovke in trgovci Tuša besni, to je razlog
Nezadovoljni z delovnimi pogoji in s plačami se bodo zaposleni v trgovski družbi Tuš v petek dopoldne zbrali na protestnem shodu pred upravno stavbo podjetja v Celju. Vnovič nameravajo pozvati vodstvo, naj izpolni njihove zahteve, če se to ne bo zgodilo, so pripravljeni tudi stavkati.
Razmere v poslovalnicah in skladišču so nevzdržne, je v sporočilu za javnost zapisala predsednica Sindikata Tuš Mirjana Janjić. Plače so nizke in ne dosegajo niti zakonsko določene minimalne plače, problem so tudi neurejeni potni stroški, izplačilo več kot polovice regresa v obliki dobroimetja na Tuševo kartico, evidentiranje delovnega časa ter premeščanje delavcev v oddaljene poslovalnice.
Ne hodijo več na malice
Zaradi premajhnega števila delavcev prihaja do vse več kršitev standardov, opozarjajo v sindikatu. Zaposleni v poslovalnicah marsikje ne hodijo več na malico, ker enostavno nimajo časa. Tudi v skladišču ni nič drugače. Tam je tempo dela zaradi premajhnega števila zaposlenih izjemno visok, kar se kaže v vse večji izgorelosti, poškodbah in vse pogostejših bolniških odsotnostih.
V sindikatu od vodstva Tuša zahtevajo dvig osnovne plače za prodajalke in skladiščnike, tako da ne bo nižja od zakonsko določene minimalne plače. Nadomestilo za prehrano med delom mora znašati vsaj 7,96 evra, nadomestilo za prevoz na delo pa 100 odstotkov cene dnevne vozovnice. Regres za letni dopust naj se v celoti izplača v denarni obliki, znašati pa mora vsaj 1400 evrov, zahtevajo.
V pogodbi o zaposlitvi naj se določi točen kraj opravljanja dela, uprava pa mora zagotoviti, da bo v poslovalnicah dovolj kadra, ki bo pokrival tudi morebitne odsotnosti zaradi bolniških, dopustov itn. Zahtevajo tudi dosledno upoštevanje kolektivne pogodbe dejavnosti trgovine, med drugim se morata priprava na delo in zaključek dela povsod šteti v delovni čas, enako sestanki in izobraževanja.
Kot pravijo v sindikatu, vodstvo Tuša doslej resnega približevalnega predloga ni dalo. Uprava jih je na pogajalski sestanek povabila šele po tem, ko so napovedali petkov protest. Sestanek bo v četrtek dopoldne in glede na rezultat se bodo odločili o nadaljnjih aktivnostih.
STA
Imate tudi vi zgodbo za nas? Pišite nam prek spodnjega obrazca.