Delavca z gradbišča odpeljal reševalni avto, bralka: »Nezaslišano izkoriščanje sezonskih sužnjev«
Bralka nas je opozorila na to, da delavci na avtocestah nadaljujejo z delom tudi v najhujši vročini: »Danes ob 13.30 pri 35 stopinjah je na delovišču pri Framu moral posredovati rešilni kombi. Nezaslišano izkoriščanje sezonskih 'sužnjev',« je zapisala. To se dogaja, kljub temu da strokovnjaki odsvetujejo fizične napore v najbolj vročih delih dneva.
Dr. Luka Lipar, nadomestni vodja Internistične prve pomoči (IPP) iz UKC Ljubljana, je za Slovenske novice povedal: »V dneh tokratnega vročinskega vala zaenkrat ne beležimo izrazitejšega porasta napotitev na IPP. Obravnavali smo 5 bolnikov po kolapsu, ki bi lahko bil posledica vročine oz. dehidracije ob vročini. Nihče od teh bolnikov ni potreboval hospitalizacije. Eden od omenjenih je bil pripeljan z gradbišča.«
V tem času niso beležili izrazitega povečanja števila bolnikov z miokardnim infarktom. Pogoje dela v vročini sicer določa Zakon o varnosti in zdravju pri delu, ki zapoveduje, da temperatura na delovnem mestu ne sme presegati 28 °C, razen v tako imenovanih vročih delovnih prostorih, kjer so temperature povečane zaradi delovne opreme (na primer peči).
Zdravniki ne opažajo posebnosti
Predstojnik Urgentnega centra UKC Maribor dr. Gregor Prosen, dr. med., je v izjavi dejal, da letos klasičnemu toplotnemu udaru še niso bili priča, tudi sicer ga vidijo relativno redko. Dejal je, da visoke temperature težko prenašajo predvsem starejši, ki imajo manjšo »rezervo« zaradi pridruženih bolezni, mnogi pa ne smejo zaužiti večjih količin tekočine. Poudarja tudi, da si mnogi ne morejo privoščiti klime.
Prosen poudarja pomembnost zadostnega vnosa tekočine, predvsem vode, lahko z dodatkom elektrolitov. »Absolutno se izogibajmo alkoholu in gaziranim pijačam,« opozarja. »Po drugi strani je treba paziti na primerne temperature, predvsem na tiste v avtomobilih ali drugih manjših, neprezračenih prostorih. V teh lahko do toplotnega udara pride hitro. Delavci naj se v teh temperaturah izognejo delu na direktnem soncu.«
Zdravnik v nadaljevanju svetuje še uporabo ohlapnih oblačil iz naravnih materialov in pokrival, ne smete pa pozabiti niti na sončno kremo.
Mariborski policisti v času izstopajočih vremenskih pogojev ne zaznavajo večjega števila prijav, ki bi se nanašale na kršitve temeljnih pravic delavcev, je sporočila tiskovna predstavnica Policijske uprave Maribor, Anita Kovačič Čelofiga.
Ste bili tudi vi priča podobni situaciji? Kontaktirajte nas.