Minister o krčenju NMP, bralcu Darku pa zdravnik dramatično: Zasuti smo
V Sloveniji te dni zelo razburja predlog reorganizacije mreže nujne medicinske pomoči oziroma krčenje le-te.
Za zdaj sicer ni še nobene uradne odločitve o krčenju mreže nujne medicinske pomoči, ob tem miri minister za zdravje. Predlog, ki je zakrožil v javnosti, je namreč zgolj delovni dokument, o katerem se mora stroka še uskladiti, je sicer zatrdil minister Danijel Bešič Loredan. Ob tem minister napoveduje, da bodo s stroko, in sicer z družinskimi in urgentnimi zdravniki ter s primarno in sekundarno ravnjo, uskladili predlog reorganizacije mreže. Zatrdil je še, da bo vsak prebivalec Slovenije imel dostop do storitev nujne medicinske pomoči in obravnave v dežurni službi, ki morajo biti kakovostne in strokovno ustrezne.
Bralcu zdravnik sporoča: Zasuti smo
Da razmere res niso rožnate, kaže tudi sporočilo, ki ga je dobil naš bralec Darko iz ordinacije svojega zdravnika, Skupinska praksa, d. o. o., v katero je združenih več zdravnikov koncesionarjev.
Cilj prenove mreže nujne medicinske pomoči je med drugim razmejiti delo specialistov družinske in urgentne medicine. Po predlogu bi na terenske intervencije zdravniki prihajali le iz satelitskih in urgentnih centrov, reševalci pa tudi iz drugih zdravstvenih domov v mreži nujne medicinske pomoči. V vseh zdravstvenih domovih bi bile od 7. do 20. ure ob delavnikih organizirane akutne ambulante za nujna in neodložljiva stanja, torej nekakšne dežurne ambulante. V urgentnih in satelitskih urgentnih centrih bi takšne ambulante delovale neprekinjeno, torej tudi ponoči in ob koncih tedna. Zdajšnje dežurne ambulante bi bile v zdravstvenih domovih, ki ne bi postali sateliti, ponoči in čez vikende torej ukinjene.
Tako dramatično sporočajo, da so zasuti. »Ne s snegom, temveč z vašimi klici in e-sporočili. Zaradi problemov v zdravstvenih domovih nas dnevno kontaktira stotine ljudi, ki potrebujejo zdravnika družinske medicine. Skupaj z obstoječimi pacienti to pomeni, da dnevno sprejmemo več kot dva tisoč klicev in sporočil.«
A kljub občutno povečanemu obsegu dela sporočajo, da bodo zmogli naval pacientov, ker »prihajajo nove zdravnice, zdravniki, medicinske sestre, zdravstveniki in administratorke. Pomaga nam tudi sistem umetne inteligence.«
Ob tem zagotavljajo še, da bodo tudi v prihodnje sprejemali vse pacientke in paciente brez omejitev in zaključijo svoje sporočilo z zagotovilom: »Smo javno zdravstvo in tu smo za vas, naše paciente!«
Ste opazili, kaj zanimivega? Pošljite nam fotografijo ali posnetek.