Slovenec na bankomatu na Hrvaškem dvignil 100 kun. Sezulo vas bo, koliko ga je to stalo v evrih
Za 100 kun bi pri eni od slovenskih bank po današnjem menjalniškem tečaju odšteli 13,08 evra, kar se sliši zelo poceni, če to primerjamo s tem, koliko je dvig 100 kun stal našega bralca na Hrvaškem. Pripel je izpisek bankomata, iz katerega je razvidno, da mu je omenjeni znesek banka zaračunala s pribitkom 11,60 odstotka nad tečajem ECB, poleg tega pa še 5,19 evra storitve. Na koncu je plačal kar 20,03 evra.
Iz izpiska je razvidno, da je bralec na bankomatu izbral, naj mu zaračunajo v evrih, konverzijo pa naj izvede hrvaška banka. Glede tega smo pred časom dopustov pisali v članku Evre zamenjati za kune na Hrvaškem, v Sloveniji ali jih dvigniti na bankomatu?. Če denar dvigujete na bankomatu, morate vedeti naslednje:
– dobro preberite, kaj vas bankomat vpraša: nekatere banke so na bankomatih vprašanje namreč zastavile tako, da z izbiro brez konverzije zavrnete konverzijo svoje banke oziroma izdajatelja kartice (opozarjajo, da je lokalna valuta na hrvaških bankomatih kuna, vaša domača pa evro).
Svetujejo še: »Nekateri bankomati še ohranjajo jasnejšo izbiro, kjer boste boljšega tečaja deležni, če izberete 'naplata u HKR' (lokalna valuta), torej plačilo v hrvaških kunah.«
»I have been offered to be charged in HRK or EUR. I choose to be charged in EUR and my decision is final.«
Stranka naj drugič izbere dvig v lokalni valuti in ne v evrih (charged in EUR), svetujejo v NLB. »To pomeni, da bo banka izdajateljica izvedla valutno konverzijo in v SMS-obvestilu transakciji/dvigu na bankomatu, ki ga priporočamo vsem dopustnikom, bo tudi informacija o referenčnem menjalnem tečaju ECB.«
»Tudi ugotavljamo, da so 'bankomati' v tujini zelo inovativni in znajo stranko zmesti. Svetujemo, da si ob dvigu res vzamete čas in pozorno preberete izpisano na zaslonu. Res je treba biti pozoren, kaj izbereš, saj bankomat včasih dvakrat zastavi isto vprašanje, pa vmes zamenja tipki DA in NE ... Če se z zapisanimi pogoji na zaslonu/stroški ne strinjate, lahko prekinete dvig,« poudarjajo.
Po izkušnjah strank, tako NLB, je najslabši tečaj v menjalnicah po kampih in direktne menjave EUR/HRK v gostinskih lokalih. Bolj ugodna je menjava gotovine neposredno v banki.
Največja provizija je na bankomatih, ki niso v lasti bank. Na žalost je teh na Hrvaškem zelo veliko in so postavljeni na najbolj frekventnih lokacijah, še dodajajo.