MEDNARODNI PROJEKT

Slovenija pomaga Keniji! Bralec Tone jezen: »Naj najprej pomagajo Slovencem!«

Globalna povezanost pomeni, da revščina in nestabilnost v drugih državah vplivata na vse nas, pojasnjujejo na Ministrstvu.
Fotografija: Kenija je znana po čudovitih plažah in bogati kulturi. FOTO: Shutterstock FOTO: Shutterstock Shutterstock
Odpri galerijo
Kenija je znana po čudovitih plažah in bogati kulturi. FOTO: Shutterstock FOTO: Shutterstock Shutterstock

Bralec Tone je zasledil, da naj bi Slovenija pošiljala v Kenijo 2 milijona evrov, pri čemer naj bi vsak Slovenec 'daroval' 1 evro. »Zakaj bi Slovenija poslala 2 milijona v Afriko, ko pa ljudje doma nimajo za kruh?!! Ta država pometa povsod, le pred lastnim pragom ne,« je zapisal razjarjeno.

Za pojasnilo, kolikšen poseg v slovenske žepe predstavlja omenjeni projekt, in za kaj pravzaprav gre, smo se obrnili na Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve, kjer so pojasnili, da gre za projekt prehranske varnosti, ki poudarja čebelarstvo, biotsko raznovrstnost in podporo ranljivim skupinam.

Cilj projekta, ki ga vodi Svetovni program za hrano (WFP), je omogočiti kenijskim in etiopskim skupnostim v sušnih predelih razvoj trajnostnih virov preživetja in izboljšanje ekosistemov za večjo odpornost na podnebne spremembe. Slovenija je sicer dolžna pomagati kot članica mednarodne skupnosti in Evropske unije, saj je sprejela zaveze o solidarnosti in pomoči manj razvitim državam. »To je del etičnega in političnega pristopa, ki ga promovirajo Združeni narodi in Evropska unija,« so pojasnili na Ministrstvu.

S pomočjo slovenskih sredstev (2 milijona evrov v treh letih) bo podprtih 4.500 čebelarjev in proizvedeno 2,5 milijona kg medu, kar bo koristilo več kot 25.000 ljudem, navajajo.

V Keniji Slovenci pomagajo že dolga leta. Ekipa POTA prostovoljcev in delodajalec obnavljanja ter dograjevanja športno-kulturne infrastrukture. FOTO: Osebni Arhiv
V Keniji Slovenci pomagajo že dolga leta. Ekipa POTA prostovoljcev in delodajalec obnavljanja ter dograjevanja športno-kulturne infrastrukture. FOTO: Osebni Arhiv

Poudarek projekta je na opolnomočenju mladih, žensk in invalidov ter vključuje zaščito pravic domorodnih skupnosti in njihovo avtonomijo pri uporabi naravnih virov. Slovenija bo prispevala znanje o trajnostnem čebelarstvu, pogozdovanju in pametnih kmetijskih tehnologijah, slovenska podjetja pa bodo nudila satelitske posnetke za podporo čebelarjem.

Zakaj pomoč Keniji?

Slovenija s projektom podpira Kenijo zaradi visoke stopnje prehranske ogroženosti (približno 5 milijonov ljudi) in uresničuje mednarodne obveznosti za razvojno pomoč, ki zmanjšuje lakoto in revščino ter krepi lokalno gospodarstvo.

Ta podpora pomaga pri vzpostavitvi trajnostnih praks, izboljšanju življenjskih pogojev ter preprečevanju migracij in konfliktov. Kenija je prednostna država v okviru razvojnih prizadevanj Slovenije, ki vključujejo enakost spolov in trajnostno rabo virov.

Država slovi tudi po izjemnih maratoncih. FOTO: Voranc Vogel
Država slovi tudi po izjemnih maratoncih. FOTO: Voranc Vogel

Manj migracij in konfliktov

Slovenija v duhu solidarnosti pomaga ranljivim, tako doma kot po svetu. Globalna povezanost pomeni, da revščina in nestabilnost v drugih državah vplivata na vse nas, pojasnjujejo na Ministrstvu. 

Podpora državam v razvoju zmanjšuje vzroke za migracije in konflikte ter dviguje ugled Slovenije kot zanesljive partnerice v mednarodnih prizadevanjih za stabilnost in varnost. Sredstva za razvojno pomoč predstavljajo le majhen delež proračuna in ne vplivajo bistveno na domače socialne projekte, so še dodali.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije