BRALKA POROČEVALKA

Poglejte, kaj je na Tenerifu doletelo slovensko zdravnico

»Obravnava, kakršno sem doživela na letališču, je ponižujoča in je pokvarila moj dopust.«
Fotografija: Fotografija je simbolična. FOTO: Uroš Hočevar, Delo
Odpri galerijo
Fotografija je simbolična. FOTO: Uroš Hočevar, Delo

Na nas se je obrnila bralka Mojca, razočarana nad izkušnjo na Tenerifu. Mojca je po poklicu zdravnica in tja se je odpravila na počitnice. Upala je, da jih bo preživela v miru in da si na njih povrne moči, vendar se je zakompliciralo že na letališču. Letališki delavci so od nje namreč zahtevali, da mora na testiranje. Kljub temu da je bila že trikrat cepljena s cepivom Pfizerja, so od nje zahtevali test, čeprav je imela vse zahtevane dokumente. Kot je povedala, naj bi za testiranje potnike izbirali naključno, kar pa jo je vseeno prizadelo: »Glede na trikratno cepljenje se mi zdi skrajno žaljivo, da me španska vlada izbere za naključno PCR-testiranje, ki je obenem samoplačniško in še neorganizirano, tako da sem si morala povsem sama vse urediti. Kot zdravnica, ki se resnično trudim v boju proti tej pandemiji, se počutim še posebno prizadeto.«

Delavci na letališču niso govorili angleško, niso ji znali pojasniti niti, kje se lahko testira. Takole nam je opisala dogodek: »Kje lahko to storim, niso znali povedati, v polomljeni angleščini so izdavili le 'out'. V roke so mi potisnili papir, kjer je pisalo, da moram testiranje iz nekega razloga opraviti v 48 urah, sicer bom kazensko odgovorna. S spremljevalnim vodnikom in drugimi potniki, ki so jih napotili na tovrstno testiranje, smo lokacijo testiranja našli, a tu so zahtevali, da se prek spleta naročimo na termin, pa čeprav strank v tistem trenutku niso imeli. Za testiranje sem morala iz lastnega žepa plačati 70 evrov.«

Tovrstna testiranja so del trenutne realnosti

Pisali smo agenciji, s katero je potovala Mojca, in povprašali, kaj menijo o tem. Kot so nam odgovorili, po njihovih izkušnjah »od začetka epidemije številne države preverjajo potnike ob vstopu, vključno z naključnim testiranjem na letališču ob prihodu, zato omenjeno testiranje v tem pogledu ni nič nenavadnega«. Zanimalo nas je tudi, ali je imelo s testiranjem težave že več njihovih potnikov in koliko kritik so zaradi tega že prejeli. Pojasnili so nam, da zaradi naključnega testiranja na letališčih še niso imeli pritožbe. Poudarili so, da so »tovrstna testiranja del trenutne realnosti, vse dokler se situacija ne normalizira do te mere, da testiranje ne bo več potrebno«.

Veleposlaništvo v Madridu pripravljeno pomagati

Ali je vse v redu s tovrstnimi nenapovedanimi naključnimi testiranji tudi cepljenih ljudi in ali jih izvajajo na vseh letališčih po Španiji, smo preverili še na slovenskem veleposlaništvu v Madridu. Takole so nam odgovorili: »Glede na informacije, s katerimi razpolaga naše veleposlaništvo, se lahko potnikom, ki prihajajo iz rizičnih držav (Slovenija je na španskem seznamu rizičnih držav) ob vstopu v Španijo kljub izpolnjevanju vseh vstopnih pogojev odredi testiranje. Testiranje lahko opravijo zdravstveni organi na letališču ali pa potnika napotijo na samoplačniško testiranje – odločitev sprejmejo zdravstveni delavci na letališču.

Pojasnili so nam tudi, da se do zdaj nanje ni obrnil še noben slovenski državljan s takim primerom, da pa bodo bralki na njeno prošnjo po elektronski pošti poslali informacije glede možnosti pritožbe. Upamo, da jim je to že uspelo, kajti ko smo se pred tednom dni pogovarjali z bralko, je pojasnila, da je pisala že številnim institucijam, tudi slovenskemu veleposlaništvu v Španiji, španskim oblastem in letališču na Tenerifu, »a se še nikomur ni zdelo, da mi dolguje odgovor«.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije