Za koga hitri testi niso priporočljivi? Bralec je bil zmeden
Na nas se je obrnil bralec, ki je cepljen in je zbolel za covidom 19. Imel je rahlo vročino, skelela ga je koža, imel je bolečine v udih, glavobol, žgečkalo ga je po grlu ... Za prvo orientacijo si je doma sam naredil hitri antigenski test, ki je pokazal, da covida 19 nima. Ko je odšel na PCR-test, pa je ta njegove domneve, da okužbo ima, vendarle potrdil.
Zanima ga, kako to, da je hitri test pokazal, da je lažno negativen, in ali morebitna nezanesljivost testov pomeni, da ljudje v prepričanju, da so negativni, širijo virus naokoli.
Pred mesecem dni je vodja svetovalne skupine za covid 19 Mateja Logar za MMC dejala, naj se cepljeni ob sumu na okužbo ne testirajo s hitrimi testi. »Polno cepljenim svetujemo, da se ne testirajo s hitrimi antigenskimi testi, ker pri njih niso dovolj zanesljivi, sploh v začetku bolezni, ampak se morajo testirati s PCR-testom,« je pojasnila.
Testiranje se svetuje tudi pri šolarjih, a je pri njih za začetno orientacijo dovolj, da otroku doma naredite hitri test. Če je ta pozitiven, bo treba opraviti tudi PCR-test, saj bo za otroka in njegove sošolce, s katerimi je bil v visoko tveganem stiku, odrejena karantenska odločba na podlagi PCR-testa, ki je bolj občutljiv na prisotnost virusa.
Ste tudi vi opazili kaj zanimivega? Pošljite nam fotografijo ali video.