AMEN

Ana Soklič odhaja domov (VIDEO)

Prvi polfinalni večer je za nami, Evropa je oddala svoje glasove.
Fotografija: Ana je ostala brez finala. FOTO: Piroschka Van De Wouw, Reuters
Odpri galerijo
Ana je ostala brez finala. FOTO: Piroschka Van De Wouw, Reuters

Slovenska predstavnica na Evroviziji se poslavlja od Rotterdama. Napovedi stavnic so se na žalost tokrat uresničile, Ana se namreč ni uvrstila v sobotni finale. Čeprav so bile po ponedeljkovem nastopu pred žirijami napovedi optimistične in smo nekako upali, da bo Slovenija presenetila, je slovenska predstavnica po nastopu končala na stavnicah povsem na repu.



V sobotni finale so se uvrstile naslednje države:
Norveška, Izrael, Rusija, Azerbajdžan, Malta, Litva, Ciper, Švedska, Belgija in Ukrajina. 


Izraelu stavnice niso napovedovale uvrstitve v finale. V finale pa se poleg Slovenije ni uvrstila niti hrvaška predstavnica Albina, ki so ji bile stavnice precej naklonjene. 

image_alt
To so skladbe, ki so se uvrstile v finale (VIDEO)

 

Evrovizijska evforija


Po več kot enoletnem čakanju je slovenska zmagovalka Eme 2020 končno dočakala veliki evrovizijski oder. Ana Soklič se je s skladbo Amen v prvem polfinalnem večeru potegovala za vstopnico v finale, ki bo na sporedu v soboto. Čeprav stavnice Slovenki niso bile naklonjene, je bilo tik pred začetkom prvega polfinalnega nastopa mogoče slišati, da bi lahko prav Slovenija presenetila. Ana je pred prvim izborom novinarjem nacionalne televizije razkrila, da ima nekoliko treme in da ji, ko pride na oder, začne srce močneje biti. »Tak občutek je, kot da bi skočil bungee jumping

Ana je v Rotterdamu presenetila z nekoliko spremenjeno skladbo. Njen nastop je bil izjemno doživet in vrhunsko odpet. Po njenem izrazu sodeč, lahko sklepamo, da je bila z opravljenim zadovoljna tudi sama, saj nasmeha na koncu ni mogla skriti. 

image_alt
Dan D za Ano Soklič: žirija že odločila, zdaj so na vrsti gledalci


Kako se je Anina pot v Rotterdam začela, je gotovo že jasno vsakemu izmed vas. Lani, tik pred pandemijo koronavirusa, je prepričala slovensko občinstvo in žirijo s skladbo Voda in si zagotovila nastop na evrovizijskem izboru, ki je bil kljub mnogim naporom organizatorjev odpovedan. Prvič v zgodovini je bil izbor odpovedan, organizatorji pa so dali državam možnost, da na Evrovizijo 2021 pošljejo zmagovalce leta 2020. Številne države so to možnost izkoristile, tudi Slovenija, ki je za nastop v Rotterdamu izbrala pesem Amen.


image_alt
Šok za slovenske ljubitelje Evrovizije: se letos ne bomo smejali?


Edsilia Rombley, Chantal Janzen, Jan Smit in Nikkie de Jager. FOTO: Piroschka Van De Wouw, Reuters
Edsilia Rombley, Chantal Janzen, Jan Smit in Nikkie de Jager. FOTO: Piroschka Van De Wouw, Reuters


Večer v Rotterdamu so povezovali Chantal Janzen, Jan Smit, Edsilia Rombley in Nikkie de Jager. Slovenska komentatorka vseh treh prenosov Eurovision Song Contest 2021 je bila Mojca Mavec, točke glasovanja slovenske žirije pa bo ob finalu v Rotterdam sporočila Lorella Flego

image_alt
To je konkurenca naše Ane (VIDEO)


V prvem predizboru so nastopili:
1. Litva/The Roop ‒ Discoteque

Za dinamičen in energičen začetek je poskrbela skupina The Roop, ki je znana po svoji nenavadnosti. Točno takšna je tudi skladba Discoteque,  v kateri prepevajo, da je povsem v redu, če plešeš sam, kar je v tem pandemičnem času oboževalcem Evrovizije še posebej všeč. Skupina pravi, da pesem govori o tem, da je treba sprejemati samega sebe, svoje telo in da je ključna samozavest.



2. Slovenija/Ana Soklič ‒ Amen

O naši predstavnici verjetno ni treba izgubljati veliko besed. Gre za skladbo, ki nas navdaja z upanjem in govori o tem, da je vsakemu kdaj hudo. Našo Ano se nekateri zaradi njenega globokega glasu primerjali z legendarno Annie Lennox.




3. Rusija/Manizha ‒ Russian Woman

Oboževalci pravijo, da je bil njen nastop eden izmed najbolj vizualno dodelanih v tem letu. A obenem se ne morejo čuditi nenavadni opravi, v kateri je nastopila. Pesem govori o močni, moderni ruski ženski, ki se otepa stereotipov.



4. Švedska/Tusse ‒ Voices

Po slišanem bi lahko rekli, da njegova skladba in nastop nista nič novega, a vseeno o njem govorijo z navdušenjem, saj je vse skupaj tako dobro pripravljeno in zapakirano.



5. Avstralija/Montaigne ‒ Technicolour (v živo iz domovine)

Avstralka je svojo državo zastopala iz domače države, njen nastop so namreč prenašali iz studia SBS. Skladba je nekakšna mešanica, ki so jo označili za hiperpop. Z vsemi vizualnimi efekti pa je pri mnogih gledalcih vzbudila precej mešane občutke.
Seveda pa spletni komentatorji tudi tokrat niso mogli načuditi temu, kako je lahko Avstralija sploh del takšnega tekmovanja. 




6. Severna Makedonija/Vasil ‒ Here I Stand

Vasil je bil povsem strt, ko je izvedel, da bo izbor leta 2020 odpovedan. Novo skladbo, s katero se je predstavlja na velikem odru, je napisal, ko je izvedel, da je izbor odpovedan. Skladbo primerjajo z Disney baladami. 



7. Irska/Lesley Roy ‒ Maps

Organizatorji so pred nastopom Lesley imeli nekaj tehničnih težav, zato je voditeljica poskušala pridobiti nekaj časa. Irska je sicer tako kot Slovenija na Evroviziji poslala izvajalko, ki bi morala državo zastopati že lansko leto. Poznavalci pravijo, da je njen nastop nekakšna mešanica švedskega nastopa iz leta 2015 ter islandskega in avstrijskega nastopa iz leta 2016. Mnogi pravijo, da je šla Irska predaleč in da so v en nastop vključili preveč dogajanja. 



8. Ciper/ Elena Tsagrinou ‒ El Diablo

Skladba El Diablo je kmalu sprožila veliko polemik. Označili so jo za satanistično in celo zahtevali njeno odstranitev. Cerkev je želela, da bi država na izbor poslala skladbo, ki bi bolj izražala njihovo kulturo. Mojca Mavec je vse skupaj pospremila z besedami, ki so povsem v stilu Andreja Hoferja, ki pa letos zaradi bolezni ne more komentirati izbora: »Mislim, da se vsi oboževalci strinjajo, da je sreča, da jim ni uspelo.«



9. Norveška/TIX ‒ Fallen Angel

Po skladbi, ki ji očitajo pogledovanje s satanizmom, pa je na oder prišel Norvežan, ki je na odru prepeval z velikanskimi belimi krili, vklenjenimi rokami in velikim pernatim plaščem.  



10. Hrvaška/Albina ‒ Tick-Tock

Hrvaška je ena izmed tistih držav, ki se je odločila na Evrovizijo poslati drugega predstavnika kot je bil izbran za nastop leta 2020. Albini so stavnice napovedovale uvrstitev v finale, njen nastop pa so označili tudi za najbolj vroč nastop na letošnji Evroviziji. 





11. Belgija/Hooverphonic ‒ The Wrong Place

Je izjemno izkušena skupina, ki je nastop zasnovala glede na čas, v katerem se nahajamo. Skupina je prepevala na sredini odra, a člani zasedbe so bili med seboj oddaljeni.  



12. Izrael/Eden Alene ‒ Set Me Free

Oči in ušesa evrovizijskih navdušencev so nestrpno čakali na nastop mlade Izraelke, ki je na lovu za rekordom. Organizatorji namreč še preverjajo, ali ji je uspelo podreti 25 let star rekord Maje Blagdan in zadeti najvišji ton na evrovizijskem odru doslej. Eden je bila tako suverena, da ji lahko zavida tudi sama Mariah Carey.





Ob Izraelskem naslovu, ki v prevodu pomeni osvobodi me, se komentatorji na spletu sprašujejo, kdo se mora osvoboditi in od koga točno. 

13. Romunija/ROXEN ‒ Amnesia

Roxen prepeva o tem, kako je treba skrbeti sam zase in se boriti z notranjimi demoni. Dejala je, da je sporočilo skladbe, da je treba povedati svojo resnico in prositi za pomoč, če jo potrebujemo, četudi nas zaradi tega obsojajo.



14. Azerbajdžan/Efendi ‒ Mata Hari

Azerbajdžan je lani veljal za enega izmed velikih favoritov, letos pa je Efendi skladbo opisala kot skandinavsko orientalsko. Poklonili so se znani nizozemski vohunki Mata Hari.



15. Ukrajina/Go_A ‒ Shum

Nadvse zanimiva skladba in nastop zasedbe Go_A, ki vključuje tradicionalne elemente ukrajinske glasbe. Mojca Mavec je dejala, da jo skladba spominja na slovensko narodno Zeleni Jurij.



16. Malta/Destiny ‒ Je Me Casse

Mlada Destiny velja za eno glavnih favoritinj za zmago na letošnjem izboru. Na stavnicah je sicer v zadnjih dneh nekoliko zdrsnila, a vseeno ostaja v boju z zmago. Destiny je leta 2015 zmagala na otroški Evroviziji. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije