Na Novi Zelandiji snuje nove zgodbe
Terezo Poljanič ljubitelji kuharskih oddaj že dobro poznajo, kajti za televizijo je posnela tri serije receptov, ki so jih na pot pospremile tri knjige, polne receptov v njenem slogu. Ta slog lahko opišemo z desetimi besedami: brez mesa, mleka in belega sladkorja, domiselno, z veliko zelenjave.
Najprej je bil blog
Lani je simpatična kuharica predstavila linijo izdelkov, ki jo je pripravila s komendskim podjetjem Organa, te dni pa je Inštitut za nutricionistiko dvema izdelkoma iz te serije, humusu rdeče pese in mandljevemu namazu s cimetom in vaniljo, pripel priznanje za najbolj inovativna živila. In tako smo imeli kar dva razloga za kratek intervju s Terezo Poljanič, ki zadnjih pet let živi razpeta med Slovenijo in Novo Zelandijo.
Če začnemo na začetku, torej pri blogu. Tega je Tereza Poljanič začinila z ljubeznijo do zdrave prehrane, jedi pa je začela opisovati in fotografirati za hobi. Lani poleti, ko je snemala zadnji niz televizijskih oddaj, nam je povedala, kaj jo je pripeljalo k raziskovanju (pre)hrane: »Moja družina se je soočila s težko, vendar pozitivno spremembo v življenju.
Mama in moj partner sta se spopadla s hudima boleznima, ki sta nam bili opozorilo, da je treba nekaj spremeniti in da je treba zdravo živeti. Dotlej se ni nihče od nas spraševal, kakšne sestavine uporabljamo, kaj jemo in kako pripravljamo hrano.«
V uk k znanemu chefu
Njena prva učiteljica je bila partnerjeva mama, »čudovita kuharica«. Zatem je znanje pridobivala še drugje, tudi v Ameriki, kjer deluje kuharska akademija zelo znanega veganskega chefa Matthewa Kenneyja. Nekako v tistem času je začel nastajati blog Teresamisu, ki se je pozneje preimenoval v Tereza's Choice.
Ko se je na blogu nabral lep kup privlačnih receptov, so jo k sodelovanju povabili televizijci in posneli so prvo od oddaj Zdravo, Tereza!. Prvi dve seriji sta bili posneti v Aucklandu, od koder se nam je te dni oglasila Tereza Poljanič.
Kaj okusnega počne na Novi Zelandiji? »Trenutno pripravljamo tri nove izdelke, ki jih bomo kmalu lahko razkrili. Drugače pa veliko fotografiram in snujem nove recepte za različna podjetja,« opiše svoj delovni ritem Tereza Poljanič.
Pa na Novi Zelandiji kuha kaj drugače kot v Sloveniji? Ena naših najbolj znanih televizijskih kuharic pravi, da se njena kuhalnica vedno prilagaja lokalnim sestavinam: »Tukaj veliko več kuham in se učim, medtem ko v Sloveniji bolj ali manj učim na različnih delavnicah. Vedno sem zvesta lokalnim sestavinam, tako da se prilagajam lokaciji, kjer sem. Recimo avokado je na Novi Zelandiji skoraj vsakič na krožniku, saj raste tukaj in je neverjetno okusen in drugačen od tistega, ki ga poznamo v Sloveniji.«
Ko pripoveduje o sestavinah, ki se tam daleč pogosto znajdejo v njeni kuhinji, omeni še Slovencem dokaj neznan sadni posebnež, »feijojo, ki spominja na kombinacijo kivija in gozdnih jagod«.
Za en šarkelj: 220 g pirine bele moke, 200 g kokosovega sladkorja, 1 žlička sode bikarbone, ščepec soli, 240 ml mandljevega mleka, 1 žlica vaniljevega izvlečka, 80 ml stopljenega kokosovega (ali oljčnega) olja, 1 žlica jabolčnega kisa, velika pest zamrznjenih borovnic
In še: en lonček Terezinega mandljevega masla z okusom vanilje in cimeta
Pečico segrejte na 180 stopinj Celzija. Moko presejte v posodo in dodajte sladkor, sodo bikarbono in sol ter premešajte. Dodajte mandljevo mleko, vaniljo, kokosovo olje in premešajte. Na koncu dodajte kis in borovnice in znova previdno premešajte. Maso vlijte v namaščeni obod in pecite 30 ali 40 minut. Zobotrebec zapičite v šarkelj – če pride ven čist, potem je sladica pečena. Postavite jo na stran, da se popolnoma ohladi. Nato jo prelijte z mandljevim maslom ter okrasite s sezonskim sadjem.
Njena knjiga bo izšla v angleščini
Nato doda, da v Sloveniji rada ustvarja »z različnimi lokalnimi žitaricami, ajdo, tudi s skuto in siri, medom, divjimi zelišči in še in še. Imamo res pravo bogastvo s kakovostnimi lokalnimi sestavinami, ki jih po mojem mnenju ne izkoriščamo dovolj.«
Medtem ko slovenska javnost Terezo Poljanič kar dobro pozna, pa na Novi Zelandiji še ne sodeluje s televizijami in knjižnimi založniki. A tudi to se bo počasi spremenilo, kajti že kmalu se obeta nova kuharska knjiga, ki bo izšla tudi v angleščini.
Iz daljnega Aucklanda se vrnimo v Slovenijo, kjer je Tereza Poljanič lani poleti predstavila linijo izdelkov. Znana kuharica je v lončke in paketke zapakirala humuse, vegenamaze in vegeburgerje kot tudi tofu in zraven še arašidovo, mandljevo ter lešnikovo maslo, poleg tega je pripravila vegansko majonezo. Ta menda navdušuje celo tiste, ki obožujejo povsem klasične majoneze, zanimivo pa je tudi, da boste na vegansko majonezo spod Terezinega peresa naleteli, če boste kje v Ljubljani segli po vegeburgerjih, kajti v eni od slovenskih verig modernih restavracij so se letos odločili, da brezmesne polpetke dopolnijo ravno z majonezo znamke Tereza's Choice.
Polpeti za 4 osebe: 225 g kuhanega graha, 160 g kuhanega prosa (lahko zamenjate z ajdo, kvinojo ali rižem), 1 čebula, 2 jajci, 1 šop sveže mete in peteršilja, 4 žlice albuminske skute, 4 žlice ovsene moke, velik ščep popra in soli
Gorčična polivka: 60 ml oljčnega olja, 60 ml gorčice, 3 žlice medu, 4 žlice jabolčnega kisa, 1 strok česna (narezanega), velik ščep soli in popra, 120 ml grškega ali veganskega jogurta
Zraven se poda pesni humus
Na oljčnem olju popražite čebulo. Ko postekleni, jo stresite v multipraktik s 150 g graha (ne vseh 225 g), prosom, jajci, zelišči, skuto, soljo in poprom. Zmešajte, vendar pazite, da ne dobite tekoče zmesi. Dodajte preostali grah in še enkrat premešajte, na koncu dodajte še ovseno moko in premešajte. Postavite v hladilnik za vsaj 20 minut, da masa počiva.
Na ponvi segrejte oljčno olje in z žlico dodajajte maso v ponev ter pecite tri minute na vsaki strani.
Za gorčično polivko vsujte vse sestavine v multipraktik in zmešajte do gladkega. Preliv se lahko pripravi že kakšen dan prej in ga imate v hladilniku do sedem dni.
Polpete postrezite s pesnim humusom, solato in gorčičnim prelivom. Lahko jih uporabite tudi za vegeburger, v zvitkih ali pa ob solati.
Že snujejo novosti
Ko se je Tereza Poljanič z ekipo komendskega podjetja Organa, katere gonilna sila so Jernej in Ajda Pulko ter Vesna Bertoncelj, lani podala v razvijanje veganskih izdelkov, niti ni pričakovala, da bo linija Tereza's Choice naletela na tako topli odziv kupcev: »Nismo si predstavljali tako dobre prodaje. Dodali bomo še nekaj izdelkov, ki za zdaj ostajajo skrivnost.«
No, ni pa skrivnost, kaj vse lahko pripravimo z izdelki, ki so se ta mesec uvrstili med najbolj inovativna živila. Tereza Poljanič je bralcem Nedeljskih novic podarila tri recepte. Po njenih navodilih lahko spečete grahove polpetke z zmagovalnim pesnim namazom ali si skuhate špagete bolonjez, v katerih vlogo mletega mesa odigra zdrobljeni tofu. Za sladico je izbrala borovničev šarkelj, dopolnjen z dobro mero nagrajenega mandljevega namaza, ki mu značaj pričarata vanilja in cimet.