ZABAVNO

Na orglice zaigrala tudi evropska komisarka in poslanec

V Mokronogu več kot sto nastopajočih. Prvo srečanje so organizirali leta 1991.
Fotografija: Zaigrala je tudi komisarka Violeta Bulc.  FOTO: Marko Kapus
Odpri galerijo
Zaigrala je tudi komisarka Violeta Bulc.  FOTO: Marko Kapus

V dvorani Upravno-kulturnega središča Mokronog so minulo soboto pripravili že 20. festival Ah, te orglice. Privabil je skoraj stotnijo orgličarjev iz Slovenije, Avstrije in Hrvaške. Zasnovan je kot tekmovanje, vendar so se organizatorji za letošnji jubilej odločili za bolj sproščeno srečanje, brez ocenjevanja. Tradicionalni festival v okviru Javnega sklada za kulturne dejavnosti Trebnje ter občin Mirna, Mokronog - Trebelno in Trebnje je tokrat potekal v dveh delih.
V zgodnjem popoldnevu je na štirih prizoriščih, v dvorani STIK v Trebnjem, na Mirni v domu Partizan, v Gostilni Javornik na Rakovniku in v gostilni Marjana v Krmelju nastopilo 30 skupin in solistov.

Naključni gostje so tako prisluhnili vrhunskim napevom, mnogi niso skrivali presenečenja: »Nisem vedela, da lahko na orglice zaigraš tudi Mozarta ali rock pesmi,« se je navdušila 20-letna študentka Tatjana iz Ljubljane, ki se je tisto popoldne zgolj po naključju znašla v Mokronogu.

Orgličarski klub Haonga FOTO: Marko Kapus
Orgličarski klub Haonga FOTO: Marko Kapus
Orgličarji iz Zadra so na večernem koncertu postregli z za naše kraje precej nenavadnim načinom petja, ohranjenega v dalmatinskem zaledju, ki se imenuje ojkanje. Dalmatinci so nam povedali, da gre za petje iz grla in da pevci s tresočimi (tremolo) se glasovi izvabljajo melodije v intervalih, ki jih sicer nismo vajeni. Med drugim je ojkanje tako izjemna dediščina, da ga je Unesco uvrstil na seznam ogrožene nesnovne kulturne dediščine.


Nastopili sta tudi skupini iz sosednje Avstrije, z Vrbskega jezera in Celovca, člani slednje so po rodu Slovenci.
Kot nam je povedal vodja festivala Stane Peček, so prvo srečanje organizirali že leta 1991: »Po letu 1992 je festival za deset let zaspal, a nam ga je 2002. uspelo obuditi.«
Očeta festivala Stane Peček in Vladimir Hrovat.  FOTO: Marko Kapus
Očeta festivala Stane Peček in Vladimir Hrovat.  FOTO: Marko Kapus

A tokratni večer je bil vendarle še malo bolj poseben, saj sta z orglicami nastopila evropski poslanec Lojze Peterle in evropska komisarka Violeta Bulc, ki jo je, zanimivo, Peček kot osnovnošolko iz Trebnjega učil klavir v glasbeni šoli. Politika sta skupaj zaigrala En hribček bom kupil in v dvorani ustvarila prešerno vzdušje. Orglice so zelo razširjen, a v nasprotju z javnim prepričanjem ne zgolj tipični ljudski, pastirski inštrument. Zanje so pisali koncerte taki asi, kot je bil skladatelj in dirigent Igor Stravinski. Da ne govorimo, kako so orglice nepogrešljive v etno rock, jazz in eksperimentalni glasbi.

Ljudski godci z Vidma.  FOTO: Marko Kapus
Ljudski godci z Vidma.  FOTO: Marko Kapus
Kot nam je povedal Stane Peček, se je na dosedanjih festivalih v Mokronogu zvrstilo več kot 150 vrhunskih orgličarjev: »Na prvega se je prijavilo 20 orgličarjev, nato pa je tudi zaradi nas priljubljenost naraščala. Danes vzamejo orglice v roke tudi učenci glasbenih šol, hkrati smo v tem času dobili tri učbenike za orglice.«

O kakovosti igranja na orglice nam je povedal, da se je izjemno dvignila.

Igra se jih s pihanjem in dihanjem, so nam povedali mojstri. Orgličar pred vajo ali koncertom ne sme spiti niti kozarca vina. Saj le ta že lahko vpliva na izvedbo. Za konec povejmo še to, da so orglice vse bolj popularne pri dekletih. Dekleta Škofjeloških orgličarjev so v dvorani požela bučen aplavz. 
Končni skupni nastop vseh sodelujočih.  FOTO: Marko Kapus
Končni skupni nastop vseh sodelujočih.  FOTO: Marko Kapus

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije