O SLADKORNI IN JAVNEM ZDRAVSTVU

Nika Kovač: Ne vem, če lahko preštejem, koliko igel sem si že zarila v telo

Če družba skrbi za naše bolezni, so individualne stiske veliko manjše.
Fotografija: Nika Kovač. FOTO: Leon Vidic, Delo
Odpri galerijo
Nika Kovač. FOTO: Leon Vidic, Delo

Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec, je razkrila, kako je živeti s sladkorno boleznijo, s katero se spopada že večji del svojega življenja. »Vsaka bolezen ima dve plati. Najprej individualno. Bolečina. Ne vem, če lahko preštejem, koliko igel sem si zaradi sladkorne že zarila v telo. Strah pred novimi napravami. In samota, ki preži nekje na koncu vsake bolezni.

Pa tudi družbeno plat. Možnost najboljše zdravstvene oskrbe. Mreža kolektivne solidarnosti, katere temelj je javno zdravstvo. Mreža, ki mi omogoča življenje. Ker imam srečo, da sem rojena v Sloveniji, je popolnoma brezplačna.

Če družba skrbi za naše bolezni, so individualne stiske veliko manjše. Želim si, da tako pri nas ostane tudi v prihodnje. Zato sem za javno zdravstvo,« je zapisala na twitterju ter s tem opozorila, kako dobro je pri nas poskrbljeno za sladkorne bolnike, ki jim zdravstvena oskrba lajša muke, ki jih morajo pretrpeti zaradi svoje bolezni. 

Kot so zapisali na NIJZ, oseba s sladkorno boleznijo na svojo bolezen povprečno pomisli na vsakih 20 minut vsak dan, vse življenje, zaradi česar sladkorna bolezen zanjo predstavlja veliko breme ter vpliva na kakovost življenja osebe in vse družine. Oseba s sladkorno boleznijo tako poleg zdravljenja z zdravili potrebuje vseživljenjsko oporo v zdravstvenem timu za obravnavo sladkorne bolezni ter usklajeno obravnavo glede krvnega sladkorja, tlaka in maščob.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije