Plesalci na Poljskem do 37 medalj!
Na vrhuncu evforije, ki so jo Slovencem na Poljskem povzročali naši odlični odbojkarji, je kar nekako v senci ostalo 37 odličij, ki so jih prav tako v deželi med Odro in Vislo osvojili izjemni plesalci iz slovenskih plesnih klubov. Kar 37 lovorik so si prislužili, od tega 13 zlatih, 12 srebrnih in prav toliko bronastih. Naša mladina je na podiju merila korake in gibe s kar 1400 vrstniki iz 13 držav.
Desetega septembra je več avtobusov mladeži, željne tekmovalne mrzlice in visokih pričakovanj, odrinilo proti severu. Staršem, ki so jih po navadi v lastni režiji spremljali na poti po vsej Evropi, so tokrat zaradi strogih ukrepov in zaostrovanja epidemiološke slike le pomahali v slovo. »Ni enakega draža, adrenalina, tudi pot je tokrat predolga, da bi tvegali in ostali zunaj dvorane,« so starši plesalcev iz ljubljanskega Plesnega centra Bolero sklenili, potem ko so izvedeli, da so vstopnice za ogled spektakla vprašljive. Tako je najmanj 83 družin, kolikor je tam plesalcev hip hopa, street dancea in electric boogieja, kupilo vstopnice za spletni dostop do tekmovališča in od doma spremljalo svoje otroke na odru.
Nizali odličja
Dolgo pot do Poljske je večina poskušala prespati, kolone avtobusov pa so se vile tudi iz drugih krajev po Sloveniji, saj je na tekmo odpotovalo skoraj 500 naših plesalcev in strokovnega osebja. Slovensko ekipo so vodili Azra Selimanović, Dejan Zečević in Robi Grmek. Kljub dvanajsturnemu naporu je utrujenost pri mladini popustila takoj, ko so se prižgale odrske luči in se je zaslišala plesna glasba. Tako so status nespornih favoritov potrdili plesalci ljubljanskega Bolera, in sicer z osvojitvijo naslova evropskih prvakov leta 2021 med hiphoperji s formacijo Throwin' Elbows, med solistkami je zmagala Lia Lačen iz novogoriškega ŠK Pro DC, med solisti break dancea pa Murskosobočan Filip Kovačič. Zlato medaljo so osvojili tudi člani murskosoboške skupine The Chosen Ones. Med viceprvake se je uspelo prebiti skupinam Money Makin iz Bolera, Kings and Queens, Divertirse ter solistom Marku Stuparju, Alji Sedonja, Nives Žlof Androjna in Boru Rehaku Frišu. Z bronom so se ovenčali Miha Jelovčan, Naja Kovačič, Lia Lačen, Alja Sedonja in Marko Lovrenčec ter številni drugi.
Slovenski plesalci so kljub neugodnim zdravstvenim razmeram, ki so minulo leto močno zarezale tudi v treninge, ostali konkurenčni evropskim kolegom. Evropsko prvenstvo je potrdilo, da se je trud, ki so ga plesalci in trenerji vlagali kljub ohromitvam javnega življenja in športa, obrestoval. Dve dolgi sezoni mrtvega teka in treniranja prek spleta so mladi znali unovčiti kljub skoraj nemogočim razmeram za vadbo. Zoom je bil tudi pri njih glavno vadbeno orodje, sta potrdili vodja hip hop sekcije v Plesnem centru Bolero Barbee Šuštaršič in koreografinja ter trenerka Ana Vodišek: »Presrečni sva, da plesalci niso izgubili volje in ljubezni do plesa, da so se pokazali kot pravi športniki, ki so bili pripravljeni skrajšati svoje počitnice zaradi treningov in priprav na tekmovanje.« Slednje so bile sicer iz organizacijskega vidika precejšen zalogaj, a trud je bil z bogato bero osvojenih medalj nazadnje več kot poplačan.