ANŽE, LEDENI KRALJ

Športniki so postali pravljični junaki

Primož Suhodolčan je spisal novo resnično pravljico o velikem heroju, tokrat o Anžetu Kopitarju.
Fotografija: Pravljica o Anžetu Kopitarju je nastajala dve leti. FOTO: MEDIASPEED.net
Odpri galerijo
Pravljica o Anžetu Kopitarju je nastajala dve leti. FOTO: MEDIASPEED.net

Slovenija ima veliko herojev. Seveda govorimo o športnih junakih, ki navdušujejo staro in mlado ter nas vedno znova razveseljujejo s svojimi uspehi in dosežki, nekateri pa so za vedno postali superheroji tudi na papirju. Pred nekaj dnevi je Slovenija dobila novega, o katerem bodo lahko brali otroci, in sicer je naš hokejski as Anže Kopitar spet stopil čez prag Osnovne šole Prežihovega Voranca Jesenice, ki jo je obiskoval kot otrok. Tam so namreč predstavili knjigo Anže – ledeni kralj, ki vključuje biografske elemente in nagovor našega odličnega hokejista.


Avtor pravljice, ki je izšla pri založbi DZS, Primož Suhodolčan je zbrane nagovoril prek videokonference, Anže pa je mlade bralce pozdravil v živo in požel navdušen aplavz. Pravljica, ki bo mladim zagotovo v navdih in spodbudo, govori o Anžetu, ki o hokeju sanja noč in dan. Spi s čelado na glavi in si za zajtrk privošči veliko porcijo hokeja. Bodo njegove sanje dovolj, da premaga Velikana in njegovo ekipo? Srečo ima, da mu njegov pasji pomočnik Gustl zaupa skrivnostni recept. Hokejski zvezdnik Anže Kopitar je tretji v vrsti športnih zvezdnikov, ki so postali tudi glavni junaki pravljice. Pred njim sta jo dobila smučarka Tina Maze in košarkar Goran Dragić, napisal pa ju je prav tako Primož Suhodolčan.

Ob Anžetu je v slikanici junak tudi njegov kuža Gustl. FOTO: MEDIASPEED.net
Ob Anžetu je v slikanici junak tudi njegov kuža Gustl. FOTO: MEDIASPEED.net

Pravljica tudi v resničnem življenju

Svojo pravljico je Goran Dragić dobil lani poleti, Suhodolčan pa je moči združil z ilustratorjem Matejem de Ceccom in skupaj sta v življenje pričarala legendo o zmaju. Tudi Goranova zgodba je zagotovo v navdih mnogo mladim športnim navdušencem, kajti skromno lahko rečemo, da je Dragić košarkarski genij. Vso kariero ga že spremljajo vzponi in padci, zmage in porazi, pravzaprav elementi, ki človeka krepijo in iz njega naredijo športnega heroja. In to je zagotovo Goran. »Pravljice sem imel rad že kot otrok, pravljične pustolovščine pa so me spremljale tudi v resničnem svetu, predvsem na igrišču. Tam sem velikokrat spoznal, da pravljice le niso vedno izmišljene in neresnične. Na igrišču ne šteje le žoga v rokah, treba se je truditi s srcem. V pravljicah so poudarjene mnoge vrednote, kot so sodelovanje, ekipni duh, marljivost, sprejemanje porazov in prijateljstvo, in prav te veljajo tudi v košarki. Brez vsega tega športa ne bi bilo,« je lani ob izidu svoje pravljice Goran spodbudil male in velike navdušence.

Medvedi in lisičke

Prva med vsemi pa je bila Tina Maze. Ženska mnogih talentov. Kraljica belih strmin je pred dvema letoma postala še pravljična junakinja v slikanici Tina in medvedja moč, v katero je Suhodolčan prelil otroštvo naše najboljše smučarke, ilustriral pa jo je Gorazd Vahen. Mladi bralci se lahko iz te zgodbe naučijo, kar se želijo sami, lahko pa se o sebi naučijo veliko, je tedaj povedala Tina. Ko se je zgodba dogajala, je bila še daleč od tega, da bi bila prvakinja. Se je pa njena pot začrtala že v otroštvu, in sicer je vedela, da bo predana smučanju, snegu, količkom. V knjigi tudi medvedom in lisičkam. »Vesela sem, da je avtorjema uspelo tako dobro predstaviti moje otroštvo. Bila sem otrok, ki je užival v naravi, s prijatelji, v športu in zmagah. Zlasti v tistih, ko sem premagovala fante. Zato mi je del v knjigi, ki govori o moji sankaški zmagi, še posebno pri srcu,« je bila navdušena nad svojo upodobitvijo.

Takole je Tina najmlajšim svojo slikanico prebrala 30. marca 2016. FOTO: BLAŽ SAMEC
Takole je Tina najmlajšim svojo slikanico prebrala 30. marca 2016. FOTO: BLAŽ SAMEC

Bralci pa seveda že nestrpno pričakujejo novo pravljico o novem junaku, in glede na to, da imamo v Sloveniji nešteto športnih talentov, ne dvomimo, da izbor ne bo težak.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije