FESTIVAL LJUBLJANA

V pričakovanju dive, ki je bila čistilka

Če ste mislili, da bomo letos ostali brez kulturnega poletja, ste se zmotili. Že 68. Ljubljana Festival je pripravil tako pester program kot še nikoli, napoveduje Darko Brlek, direktor in umetniški vodja ter častni član Evropskega združenja festivalov.
Fotografija: FOTO: Igor Modic
Odpri galerijo
FOTO: Igor Modic

Med pandemijo na Festivalu Ljubljana niso počivali, ampak vsak dan trdo delali. Ob srečanju v ljubljanski mestni hiši mi Darko pove: »Vseskozi smo se pripravljali z mislijo, da festival bo, obenem pa smo stoično sprejemali odpovedi. A vendarle se bo večina stvari zgodila, nekatere prav imenitne, ki jih sicer ne bi bilo, saj določeni ljudje niso bili prosti, zdaj pa so se tudi njim sprostili termini zaradi številnih odpovedi. Žal mi je, da ne pride Bolšoj teater. To je v bistvu tudi edino veliko gostovanje, ki je bilo odpovedano.« Nakar s ponosom pove: »Ana Netrebko, ki bo nastopila 18. avgusta, je čisti bonus. Za ta nastop smo se dolgo dogovarjali. No, zdaj bo.« V koronakrizi se bo tako zgodil najboljši festival vseh časov, saj bodo med drugim nastopile kar tri svetovne operne zvezde. »V enem tednu bomo imeli Ano Netrebko, njenega moža Jusufa Ejvazova in Jonasa Kaufmanna.« Ker je virus še vedno med nami, bo večina dogodkov na prostem. »Skoraj vse velike prireditve smo prestavili na Kongresni trg, da lahko poskrbimo za varnost nastopajočih in tudi obiskovalcev. Pomembno se nam zdi, da se obiskovalci počutijo dobro. Saj nimaš nič od dogodka, če se vseskozi treseš, ali se boš okužil ali se ne boš. Zato bo razdalja zagotovljena, prav tako razkužila.«

Česa si želijo zvezdniki

Vedno ponosno pove, da je s Ptuja, ampak doma je v Ljubljani. FOTO: Igor Modic
Vedno ponosno pove, da je s Ptuja, ampak doma je v Ljubljani. FOTO: Igor Modic
Ko se usedeva v občinskih prostorih, opiše svoje prvo srečanje z Ano. »To je bilo pred štirimi leti v Ravenni. Govorila sva po koncertu, na katerem je nastopila s slovitim Riccardom Mutijem. In takrat je obljubila, da pride naslednje leto. Vendar so nato v Salzburgu potekale priprave na opero in je niso spustili. V pogodbi s salzburškim festivalom je imela namreč klavzulo, da ne sme iz Salzburga.« Mnogi pravijo, da je Ana zelo muhasta, a Darko na to gleda drugače. »Če ljudje potrebujejo določene stvari za to, da se dobro počutijo in da je potem koncert vrhunski, to ne štejem kot muhavost. To je pač normalna potreba vsakogar. Večina se jih na dan koncerta ne druži z nikomer. Pevci pa sploh zaradi glasu, ki je izjemno občutljiv. Po mojem so ves dan tiho. Ana verjetno še z možem ne govori kaj dosti,« reče v smehu. »Morate vedeti, da je diva, ampak začela je kot čistilka v Mariinskem gledališču. Odkril jo je Valerij Gergijev, in zdaj ji jedo iz roke, kamor koli pride.« Kot izvem, trenutno urejajo še zadnje podrobnosti za njen prihod. »V Sloveniji naj bi ostala pet dni. Ko sem obiskal Bolšoj teater, sva bila v istem hotelu. Prvi dan je prišla na zajtrk, potem pa niti to ne več. Takšni ljudje se držijo bolj zase.«



Darko je pri nas gostil že veliko zvezdniških imen, in ko ga povprašam o njihovih kapricah, razloži: »Po navadi si želijo zelo običajnih stvari. Tisto, kar je, ko si doma, popolnoma običajno, v hotelu pa mogoče ne.« In se spomni gostovanja opernega zvezdnika Erwina Schrotta, s katerim ima Ana Netrebko sina Tiaga. »Z njegovo drugo ženo smo šli na kosilo k Žabarju, in trajalo je kar 12 ur. Z ženo sta nameravala iti na počitnice v Italijo, a sta ostala še štiri dni v Ljubljani, ker jima je bilo tako všeč. Ljubljana je vsem všeč.«

Pratetina dunajska šola

Že skoraj 30 let je na čelu Festivala Ljubljana. O tem, kaj ga žene, kot iz topa izstreli: »Zato ker mi ni nikoli dolgčas. Vsak dan je drugačen. Razmere v družbi se spreminjajo, mi pa smo vedno neki odgovor na razmere v družbi. Tudi naša novinarska konferenca pred dnevi – kako smo jo postavili in sedeli. Zelo sem vesel, da bomo imeli tako eminentne goste in da so sponzorji še vedno z nami in da nekateri celo povečujejo zneske. To so zgodbe, ki so pomembne.« Darko med ljudmi uživa veliko spoštovanja, tudi zaradi svojega kavalirskega vedenja. Povprašam ga, kje se je naučil teh manir. »Od moje pratete. Hodil sem k njej na počitnice v Maribor, in ona me je peljala v vse muzeje, gledališča, opero ... Dolgo je živela na Dunaju in že od nekdaj hodila v opero. Marsičesa me je naučila.« Pogovoriva se o kulturi oblačenja, saj jih veliko ne upošteva kodeksa in na dogodke pridejo celo v kavbojkah. A Darko je glede tega sproščen. »Mene to niti ne moti. Niti jaz ne nosim kravate, zelo redko imam metuljček. Danes pa sem v barvah festivala, ki se ponaša z novo podobo,« opiše svoj slog v črnem z bež suknjičem.


 

Kultura ni strošek

Vedno ponosno pove, da je s Ptuja, ampak doma je v Ljubljani. FOTO: Igor Modic
Vedno ponosno pove, da je s Ptuja, ampak doma je v Ljubljani. FOTO: Igor Modic
Darko se, čeprav je videl veliko lepih krajev, najboljše počuti v Ljubljani. »Našel sem se v Ljubljani, imam se za Ljubljančana, čeprav sem s Ptuja. Vedno ponosno povem, da sem s Ptuja, ampak doma sem v Ljubljani. Kar moj oče zelo težko razume. Ampak kaj moremo, tako je,« se nasmehne. »Ptuj ima velike možnosti, zato bi jim svetoval, da sledijo zgledu Ljubljane in župana Jankovića pri proračunskem znesku, ki ga je treba dati za kulturo. Ker če ne bodo povečali zneska, jim bodo ostali vsi najlepši deli mesta neizkoriščeni,« pove ob opazki, da je Ptuj pogosto prazno mesto. »Kultura ni strošek. Treba je investirati in potem se pozna pri vsem, od prenočitev, pri restavracijah do preostalih nakupov, skratka, vsepovsod. Nekateri govorijo o kulturnem turizmu, pa sploh ne vedo, kaj je to. Kulturni turizem je namreč to, da okolje namenoma vlaga v kulturo. In ta kultura potem producira stranske prihodke.«

Med pandemijo se je Darko začasno preselil na svoj vikend v Zagradec. Kljub obilici dela je našel čas za sprostitev v krogu družine. »Tudi mi smo veliko kuhali tako kot večina Slovencev. Saj se pozna,« se nasmeji.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije