Zmagovalni pohod slovenskega filma
Genetski kod sili človeka v reprodukcijo. Novorojeni nima izbire, kot nemočno bitje je dan v dresuro civilizacijskih norm, ki jih določajo tisti na položaju moči. Njegova največja iluzija pa je, da je svoboden. Tako se vije filmska zgodba, ne trenutke skoraj poetično, filma Človek s senco, ki se ga je lotila naša multidisciplinarna umetnica Ema Kugler. Z njim v filmskih kritiških krogih niza uspeh za uspehom. S šestega čilskega festivala Concepcion Independent Film Awards (Cifa) je zdaj namreč odnesla nagrado za najboljši eksperimentalni celovečerni film, kar je že osmo odličje po vrsti. Njen Človek s senco, ki je premiero ugledal lansko poletje, je prejel vrsto domačih in mednarodnih nagrad.
Ta film je njen peti celovečerec, sicer pa s filmi Fantom (2004), Za konec časa (2009) in Odmevi časa sklepni del njene tetralogije ter po režiserkinih besedah govori o nezmožnosti biti, obstajati kot avtonomno, svobodno bitje. Drugo vprašanje, ki se ga loteva, pa je vprašanje človeške reprodukcije oziroma kaj je tisto, kar sili človeka v reprodukcijo.
Tudi nagrada za življenjsko delo
Med nagradami na naših tleh je film na 22. Festivalu slovenskega filma v Portorožu prejel vesno za najbolj izvirno/eksperimentalno AV-delo, Kuglerjeva pa za svoj opus Štigličevo nagrado za življenjsko delo. S 53. mednarodnega festivala neodvisnega filma WorldFest Houston, ki je najstarejši festival neodvisnega filma in videa na svetu, je odšla s platinasto nagrado remi in slavila v kategoriji eksperimentalnih dram, pri čemer je za njeno kategorijo na organizatorje festivala prišlo kar 4500 prijav.
Nadalje je bil Človek s senco z nagrado za najboljši eksperimentalni film nagrajen na festivalu European Cinematography Awards v Amsterdamu, prav tako v kategoriji eksperimentalnega filma je prejel odličje na mednarodnem festivalu umetniških filmov L'Age d'Or (LIAFF) v indijski Kolkati, na izboru Los Angeles Film Awards (LAFA) pa so ga ovenčali z nagradama za najboljši eksperimentalni film in najboljši narativni film. Zdaj je na svojem zmagovalnem pohodu slavil še v Čilu, kjer poskušajo na omenjenem festivalu Cifa, ki ponuja vrsto žanrov in tematik, predstaviti družbeni pogled na filmsko produkcijo.
Človek s senco je nastal v produkciji Zavoda ZANK in v koprodukciji z NuFrame, Zvokarna, Mb Grip VPK pro, Big Heart Studio in s podporo Slovenskega filmskega centra, v glavnih vlogah pa so nastopili Marko Mandić, Loup Abramovici in Nataša Matjašec Rošker.
Letošnji nagrajeni filmi poleg Slovenije prihajajo še iz ZDA, Singapurja, Španije, Tajske, Francije, Poljske in Kolumbije ter Venezuele.