BJELO DUGME

Alen Islamović na Hrvaškem ni več zaželen

Skupina Bijelo dugme je s koncertom v Splitu mnogim stopila na žulj. Razburili so s skladbo Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo.
Fotografija: Skupina Bijelo dugme je nastala leta 1974 v Sarajevu. FOTOGRAFIJE: Ivana Ivanovic, Pixsell
Odpri galerijo
Skupina Bijelo dugme je nastala leta 1974 v Sarajevu. FOTOGRAFIJE: Ivana Ivanovic, Pixsell

Na Hrvaškem se vrstijo odzivi na sobotni koncert skupine Bijelo dugme v Splitu, na katerem je izvedla pesem Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo. Skupina je na koncertu sicer predstavila več svojih uspešnic, ko je na vrsto prišla omenjena pesem in so na zaslonu prikazali jugoslovansko zastavo, pa so se iz publike oglasili žvižgi.

Gre za pesem z istoimenskega, osmega albuma skupine iz leta 1986 in prvega albuma, na katerem je pel Alen Islamović. Pesem, ki po prepričanju nekaterih slavi jugoslovansko državo, je odpel tudi tokrat v Splitu, to pa je med publiko in v hrvaški javnosti naletelo na mešane odzive.

Na koncertu se je trlo starih in mladih.
Na koncertu se je trlo starih in mladih.

Eno od združenj hrvaških veteranov iz Zagreba je denimo vložilo kazensko ovadbo proti organizatorju koncerta, od pristojnih oblasti pa so zahtevali, da Islamovića zaradi promoviranja komunistične ideologije in simbolov razglasijo za nezaželeno osebo na Hrvaškem.

Nikogar ne žali

Takojšen odziv pristojnih organov so zahtevali tudi v desni stranki Domovinsko gibanje. Sprva so se na družbenem omrežju oglasili iz podružnice stranke v splitsko-dalmatinski županiji, kjer so izvedbo pesmi in spremljajočo ikonografijo ocenili kot provokacijo hrvaškega naroda in veteranov. Nedolgo zatem so sporočilo za javnost poslali tudi s sedeža stranke in napovedali, da se bodo zavzeli za spremembo kazenskega zakonika.

Alen Islamović prejema celo grožnje.
Alen Islamović prejema celo grožnje.

»Simboli, ki žalijo čustva 80 odstotkov državljanov Splita in Hrvaške, ne morejo biti izvzeti iz kazenskega zakonika in sankcioniranja. Naše poslanstvo je reševati takšne stvari z zakonskimi spremembami, in pri tem bomo vztrajali,« so zapisali.

Islamović se brani, da je le delavec v podjetju Gorana Bregovića.
Islamović se brani, da je le delavec v podjetju Gorana Bregovića.

Islamović, ki je bil rojen v Bosni in Hercegovini ter že več let živi na Hrvaškem, je za sarajevske medije medtem dejal, da niso želeli nikogar provocirati. Poudaril je, da so pesem izvajali že večkrat in da gre za parodijo na stare čase. Glede prikazovanja zastave pa je dejal, da ne ve, kaj vihra za njim, in da je za to skrbelo podjetje iz Zagreba. Pevec je poudaril še, da so »napadli napačno hišo«, ker da je on samo »delavec pevec v podjetju Bijelo dugme, katerega direktor je gospod Goran Bregović«. Dodal je, da zaradi nastopa prejema celo grožnje.

Ko so na zaslonu prikazali jugoslovansko zastavo, so se iz publike slišali žvižgi.
Ko so na zaslonu prikazali jugoslovansko zastavo, so se iz publike slišali žvižgi.

Da pesem nikogar ne žali, je dejal tudi menedžer skupine Adis Gojak. Poudaril je, da je mama Alena Islamovića Hrvatica, Hrvat je tudi oče Gorana Bregovića, ki je avtor pesmi. Obenem je poudaril, da Islamovića ne morejo izgnati iz Hrvaške, ker ima hrvaško državljanstvo.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije