Brendana Fraserja zaradi otipavanja ne bo na zlate globuse
Po letih zatišja, ko se je že zdelo, da je za vedno izginil s filmske scene, se je Brendan Fraser letos vrnil z velikim pokom. Film Kit, v katerem je upodobil depresivnega in močno predebelega Charlieja, ki se poskuša s prenajedanjem ubiti, so gledalci beneškega filmskega festivala sprejeli s kriki navdušenja in stoječimi ovacijami, igralcu pa se nasmiha nominacija za zlati globus. A tudi če bo njegovo ime zadonelo med nagrajenci, ga na podelitev ne bo.
»Zaradi zgodovine, ki jo imam z njimi, me ne bo. Moja mama ni vzgojila hinavca. Obtožite me lahko marsičesa, a ne tega,« je dejal zvezdnik in dodal, da do Zveze tujih novinarjev v Hollywoodu (HFPA), ki podeljuje ta odličja, ne goji spoštovanja. Kako tudi bi, ko pa so njegove obtožbe, da ga je spolno nadlegoval njihov nekdanji predsednik Philip Berk, bolj ali manj pometli pod preprogo.
Uščipnil v zadnjico
Na začetku tega tisočletja se je Fraser skoraj udrl v zemljo. Tedaj nihče ni vedel, zakaj se je skril pred medijskimi žarometi, a leta 2018, ko je bilo gibanje MeToo proti spolnemu nasilju v polnem razmahu, se mu je naposled razvezal jezik. Leta 2003 ga je na poslovno-družabnem kosilu v Beverly Hillsu tedanji predsednik HFPA spremenil v žrtev spolne zlorabe. Ko bi se z Berkom namreč moral rokovati, je njegova roka zajadrala okoli igralca, »zgrabil me je za ritnico, s prstom pa je zašel na presredek in me tam začel božati. Postalo mi je slabo. V grlu se mi je začela nabirati kepa, mislil sem, da bom zajokal,« je s težkim srcem razkril grdo resnico, ki jo je do pred štirimi leti poznala zgolj njegova tedanja žena Afton Smith. »Krivil sem samega sebe. Bil sem povsem na tleh. Zaradi tega sem se osamil in postal skoraj puščavnik.«
Incidenta takrat ni javno razkril, je pa od HFPA zahteval interno preiskavo in Berkovo opravičilo. A čeprav je slednji priznal, da je zvezdnika »uščipnil v zadnjico«, se za dejanje ni opravičil. Obtožbe spolnega napada je namreč označil za popolno izmišljotino, z njim pa so potegnili tudi pri Zvezi novinarjev, češ da je bil dotik sicer res neprimeren, a da je šlo pri vsem za šalo (ki je spodletela) brez vsakršnih seksualnih podtonov.
»Vedel sem, da bodo strnili vrste in zgodbo obrnili po svoje,« je dejal Brendan, prepričan, da je zaradi tega pristal na njihovem črnem seznamu. Vabila na dogodke so po tistem namreč prihajala le še redko.
Bojkot prireditve
Kljub težkim obtožbam in delnemu priznanju Berka niso doletele nikakršne posledice. Vse do lani je namreč ostajal član Zveze novinarjev Hollywooda. Ti so ga iz svojih vrst izločili šele, ko je gibanje Black Lives Matter označil za »rasistično sovražno gibanje«. In še tedaj bi mu morda pogledali skozi prste, če se skoraj sočasno HFPA ne bi znašla na sramotilnem stebru zaradi povsem belske usmerjenosti. Na plan je namreč pricurljalo, da med 87 člani nimajo niti enega temnopoltega, ta enobarvnost pa da se odraža tudi na vsakoletnem seznamu nominirancev, zaradi česar so se v filmski meki odločili za bojkot prireditve.
Šele hude javne kritike in pozivi po radikalnih spremembah so organizacijo za filmskimi odličji malce predramili, zato so pri HFPA nato skoraj čez noč podvojili članstvo, med novimi člani pa jih je 21 iz različnih etničnih skupin in različne barve polti. »Za zdaj še ne, morda sčasoma,« pa pravi Fraser o tem, ali se je v Zvezi tudi v resnici kaj spremenilo.
Moja mama ni vzgojila hinavca. Obtožite me lahko marsičesa, a ne tega.
Po lanskem bojkotu letos podelitev zlatih globusov bo, a med udeleženci prireditve, načrtovane za 10. januar, Fraserja ne bo. Se pa igralec, za katerega mnogi verjamejo, da se mu obeta tudi oskarjevska nominacija, vseeno veseli preostanka prihajajoče sezone filmskih nagrad. Na rdeči preprogi drugih prireditev nikakor ne bo manjkal. »To sem dolžan sebi in filmskim ustvarjalcem. To moram in želim narediti tudi zaradi oboževalcev, ki so stali v vrsti in gledali moj film. To moram narediti zaradi svojih otrok,« še pravi oče treh, prepričan, da je zdaj, pri 53 letih, dobil novo priložnost za karierni razcvet.