PO SLAVKOVI POTI
Druži jih ljubezen do Slaka in cvička
Lojze Slak je rad zahajal na Trško goro, kjer je skrbel za svoj vinograd in kletaril, zato se je pohoda udeležilo več kot tisoč ljudi.
Odpri galerijo
Da ne bo kdo rekel, da je maj le mesec ljubezni. Na Dolenjskem ima še eno dimenzijo, tisto, ki pripada njegovemu veličanstvu – cvičku. Njemu v čast bo med 24. in 26. majem potekal že 47. teden cvička, ki ga bo vnovič gostila Občina Trebnje z jasno in glasno podporo treh trebanjskih vinogradniških društev (Čatež, Lisec–Dobrnič in Trebnje).
V Občini Trebnje v Tednu cvička vidijo priložnost za nekaj več, ne pa le stroška. Ni zanemarljivo, da bodo v projekt, ki je vreden 90.000 evrov, vložili kar 25.000 evrov. Lani jih je na primer šentjernejska občina vložila 15.000.
Čeprav vreme ni bilo tako, kot bi si ga želeli, je bil obisk nad pričakovanji, nam je v imenu organizatorjev povedal Jože Bašelj, ki je bil navdušen, da se je na krožno, označeno in nezahtevno pot, dolgo sedem kilometrov in pol, podalo okoli 1300 pohodnikov. »Prišli so iz vseh koncev in krajev, iz Gorenjske, Primorske, Štajerske, osrednje Slovenije ... Očitno so ljudje zadovoljni s programom in ponudbo, ki jo pripravimo. Nekaj pa je gotovo neizpodbitno: vsi so veliki oboževalci Lojzeta Slaka,« pravi Bašelj, ki je tudi sam cenil izjemnega človeka in godca. Morda se takrat resnično nismo zavedali, kakšnega mojstra imamo. Danes je jasno, Lojzeta Slaka imajo ljudje radi, ohranili so ga v spominu, sicer ne bi v dežju ob petih zjutraj odhajali na pot, nadaljuje sogovornik, ki mu je srce igralo, ko je videl toliko zbranih.
Organizatorji želijo, da se s tem pohodom ohranita tradicija in spomin na Lojzeta Slaka in njegovo glasbo. »Na Trški gori je imel zidanico, vestno je obdeloval vinograd in kletaril, vse pa je počel s srcem. Bil je tudi eden prvih promotorjev cvička, zato je dobil tudi naziv ambasadorja cvička, ki ga je imel vedno s sabo,« poudari Bašelj, ki je vesel, da Slakova družina nadaljuje bogato tradicijo in še naprej obdeluje vinograd, kamor je tako rad zahajal Lojze. Številni so si za spomin domov odnesli steklenico, kjer je bila upodobljena slavna Slakova karikatura.
V Občini Trebnje v Tednu cvička vidijo priložnost za nekaj več, ne pa le stroška. Ni zanemarljivo, da bodo v projekt, ki je vreden 90.000 evrov, vložili kar 25.000 evrov. Lani jih je na primer šentjernejska občina vložila 15.000.
Slovenija v malem
Prolog v praznični maj je bil opravljen z osmim Pohodom po Slakovi poti po Trški gori, ki ga je pripravilo Društvo vinogradnikov Trška gora – Novo mesto. Z željo po ohranjanju spomina na dolenjskega virtuoza na frajtonarici in na legendo slovenske narodno-zabavne glasbe Lojzeta Slaka.Čeprav vreme ni bilo tako, kot bi si ga želeli, je bil obisk nad pričakovanji, nam je v imenu organizatorjev povedal Jože Bašelj, ki je bil navdušen, da se je na krožno, označeno in nezahtevno pot, dolgo sedem kilometrov in pol, podalo okoli 1300 pohodnikov. »Prišli so iz vseh koncev in krajev, iz Gorenjske, Primorske, Štajerske, osrednje Slovenije ... Očitno so ljudje zadovoljni s programom in ponudbo, ki jo pripravimo. Nekaj pa je gotovo neizpodbitno: vsi so veliki oboževalci Lojzeta Slaka,« pravi Bašelj, ki je tudi sam cenil izjemnega človeka in godca. Morda se takrat resnično nismo zavedali, kakšnega mojstra imamo. Danes je jasno, Lojzeta Slaka imajo ljudje radi, ohranili so ga v spominu, sicer ne bi v dežju ob petih zjutraj odhajali na pot, nadaljuje sogovornik, ki mu je srce igralo, ko je videl toliko zbranih.
Srečni in nasmejani
»Ko vidiš toliko nasmejanih in srečnih ljudi, je poplačan ves trud. Pozorno so prisluhnili programu, ki smo ga pripravili, zaigral je koncertni ansambel Lojzeta Slaka, zbrane je pozdravil tudi Andrej Bergant, član legendarne zasedbe Fantje s Praprotna,« še izvemo od Bašlja, ki je povedal, da se je takega odziva ljudi razveselila tudi družina pokojnega godca. Na Trški gori je bila Lojzetova žena Ivanka, med množico je bil njegov brat Matija.Organizatorji želijo, da se s tem pohodom ohranita tradicija in spomin na Lojzeta Slaka in njegovo glasbo. »Na Trški gori je imel zidanico, vestno je obdeloval vinograd in kletaril, vse pa je počel s srcem. Bil je tudi eden prvih promotorjev cvička, zato je dobil tudi naziv ambasadorja cvička, ki ga je imel vedno s sabo,« poudari Bašelj, ki je vesel, da Slakova družina nadaljuje bogato tradicijo in še naprej obdeluje vinograd, kamor je tako rad zahajal Lojze. Številni so si za spomin domov odnesli steklenico, kjer je bila upodobljena slavna Slakova karikatura.
Društvo vinogradnikov Trška gora – Novo mesto je med najstarejšimi vinogradniškimi društvi na Dolenjskem, saj so bili njegovi člani pobudniki in soustanovitelji Društva vinogradnikov Dolenjske leta 1972, ki je s svojimi podružnicami pokrivalo vso Dolenjsko, med njimi Trško goro in Novo mesto. Zdaj štejejo 241 članov in imajo vinograde in zidanice v vinorodnih goricah Trške gore, Golušnika, Kamenske gore, Dobrave, Lapor in Razborov, so pa njihovi člani tudi nekateri, ki imajo vinograde v goricah, ki niso pod okriljem društva.