SPORNA
Eastwood vztraja, da film govori resnico
Biografska drama potegnila okostnjake iz omare. Zgodba o varnostniku, po krivem obtoženem terorizma.
Odpri galerijo
Richard Jewell, težko pričakovana biografska zgodba, je konec tedna prišla v ameriške kinematografe: po eni strani z izrazi občudovanja, po drugi s številnimi kritikami in grožnjami zaradi upodobitve ene glavnih junakinj, ki jo igra Olivia Wilde.
Na zdajšnje obtožbe se je odzvala tudi Wildova in opozorila na dvojna merila kritikov: medtem ko ti opozarjajo, da je skrajno neetično, da je filmska junakinja pridobila podatke v zameno za seks, nikogar ne moti, da je agent FBI te iste podatke prav tako odstopil v zameno za seks.
Javnost benti, filmarji se ne dajo
Spomnimo, Richard Jewell je bil varnostnik, ki je leta 1996 odkril bombo v olimpijskem parku v Atlanti in mnogim rešil življenje; v poznejši eksploziji sta sicer umrla dva človeka, 111 je bilo ranjenih, a žrtev prav po njegovi zaslugi ni bilo še več. Varnostnik je bil sprva junak, potem pa nenadoma osumljenec; nazadnje so ga oprostili obtožb in zaprli terorista Erica Rudolpha, Jewell, zdaj že pokojen, pa je začel bitko proti številnim medijskim hišam zaradi javnega linča. Med tistimi, ki so njegovo ime očrnili na časopisnih straneh, je bila tudi novinarka Kathy Scruggs, junakinja Wildove, ki pa se po scenariju do dragocene informacije dokoplje v postelji z agentom FBI (Jon Hamm), kar je seveda razbesnelo feministično javnost in vodstvo časopisa AJC, pri katerem je bila zaposlena novinarka. »Film prikazuje delo ge. Scruggs in naših novinarjev kot neprofesionalno. Zahtevamo, da v izjavi za javnost potrdite, da so si avtorji pri podajanju dogodkov in karakterizaciji oseb jemali umetniško svobodo. Upodobitev naše novinarke, ki se je pri raziskovalnem delu opirala na zanesljive vire in etične metode, je neprimerna v luči gibanja #JazTudi,« so med drugim zapisali v odprtem pismu, ki so ga naslovili na studio Warner, režiserja Clinta Eastwooda in scenarista Billyja Raya. Vztrajajo, da ni niti najmanjšega dokaza, da je novinarka, ki je pokojna od 2001., spala s komer koli, da bi se dokopala do podatkov.Časopis zmagal na sodišču
Vodstvo AJC bo svojo pravico poskušalo izterjati prek odvetnika, a prav tako neizprosni so za zdaj videti ustvarjalci drame. »Razumem, da so pri časopisu zaskrbljeni, ne nazadnje so bili prvi, ki so Jewella po krivem obtožili, zato nekako poskušajo ublažiti svojo odgovornost,« je dogajanje komentiral Eastwood, ki si je kar pet let prizadeval na platna spraviti to veliko ameriško tragedijo, kot opisuje Jewellovo kruto usodo. »Mediji pogosto hitijo z objavami, saj si ne želijo ekskluzive prepustiti tekmecem, mi pa si želimo prikazati posledice tega rivalstva in njegovim svojcem končno dati vsaj delno zadoščenje. Dovolj hudo je že, da Richarda ni več med njimi, dolžni smo jim vsaj resnico,« je še povedal Eastwood. Jewell je z medijskima hišama CNN in NBC sklenil poravnavo, pri AJC pa niso želeli popustiti, tako da je po varnostnikovi smrti družina pokojnega nadaljevala bitko na sodišču in izgubila; sodnik se je namreč postavil na stran časopisa in sklenil, da njihova dejanja niso omadeževala Jewellovega imena.
Novinarska hiša je besna zaradi upodobitve novinarke.
Na zdajšnje obtožbe se je odzvala tudi Wildova in opozorila na dvojna merila kritikov: medtem ko ti opozarjajo, da je skrajno neetično, da je filmska junakinja pridobila podatke v zameno za seks, nikogar ne moti, da je agent FBI te iste podatke prav tako odstopil v zameno za seks.