Glasbene legende z državnim odlikovanjem
Predsednik Slovenije Borut Pahor je na posebni slovesnosti v predsedniški palači izročil državna odlikovanja, red za zasluge, petim glasbenim legendam. S slovesnostjo so zaznamovali tudi svetovni praznik glasbe, Fête de la Musique.
Miha Dovžan je prejel red za zasluge za življenjsko delo in izjemen prispevek k slovenski citrarski umetnosti. Skupaj z bratom je napisal več kot 250 avtorskih skladb, zadnja glasbena leta pa je namenil slovenski narodni pesmi. Odlikovanje je prevzel njegov sin Miha Dovžan ml., ki je edini od nagrajencev povedal par smešnih anekdot iz očetovega življenja. Pogumno je spregovoril tudi o njegovi bolezni, demenci. »Ko si sin glasbenika, je to sladko-grenka izkušnja v življenju. Po eni strani si obkrožen z lepimi pesmimi in koncerti, a hkrati je vedno prisotna tudi temna stran šovbiznisa, o kateri bi vam lahko vsak od današnjih nagrajencev kaj povedal. Ta svet ima lahko negativen vpliv na odraščajočega otroka, zato je oče vedno govoril, da ne bom nikoli glasbenik, in me tudi ni učil nobenega inštrumenta, raje nogomet,« se simpatično nasmehne Dovžan mlajši.
Ne vem, po kakšnem ključu so izbirali, ampak naj živi ključ.
Ponarodele številne njune pesmi
Andrej Šifrer je prejel red za zasluge za izjemen avtorski prispevek k slovenski popularni glasbi. Na slovensko glasbeno prizorišče je vstopil kot mlad gorenjski kantavtor sredi sedemdesetih let prejšnjega stoletja. Vse od takrat snuje nove in nove pesmi ter nastopa in je doslej posnel skoraj 200 avtorskih skladb in objavil več kot dvajset albumov. »Mislim, da priznanje vedno pride na podlagi posameznikovega dela. Zelo sem zadovoljen, da smo se s kolegi glasbeniki dobili skupaj ob taki priložnosti. Saj veste, srečujemo se na poti, v studiih in podobno, kjer je zelo drugačna atmosfera, kot je današnja. A naj povem, da med nami ni nobene zavisti. Enkrat se je država odločila, da bo nekaj naredila za popularno avtorsko glasbo, in to je to. Je pa zanimivo, da so zbrali tako različne ljudi ̶ dva tipična pevca, Leskovarja in Pestnerja, instrumentalista in dva avtorja, Kreslina ter mene. Ne vem, po kakšnem ključu so izbirali, ampak naj živi ključ,« se nasmeje Šifrer in objame partnerico Mirjam Povh, ki je na slovesnost prišla skupaj z najstniškim sinom Valom.
Vlado Kreslin je prejel red za zasluge za izjemen ustvarjalni prispevek k slovenski glasbeni umetnosti, saj je človek mnogih talentov, številnih izrazov in neskončnih sanj. »Vsak človek si želi priznanja. Adi Smolar je malo prej rekel, in prav ima, da je to priznanje vsej slovenski popularni glasbi, in ne samo nam štirim, petim. Da se resno jemlje tudi popularna kultura, to je pomembno, za to gre. In venček pesmi na koncu je bil izjemen, izredno ganljiv. Včasih bi ljudje imeli predsodke, danes pa godalni trio v predsedniški palači igra naše pesmi. Lep konec slovenskega kulturnega elitizma, ki pa je v bistvu provincializem.«
Od nekdaj svetovljan
Vladimir Lado Leskovar je prejel red za zasluge za življenjsko delo in izjemen prispevek k slovenski popularni glasbi. Pooseblja glasbo, ki jo označujemo z besedo zlata doba slovenske popevke. Posnel je več kot tristo popevk in šansonov, osvojil številne nagrade in prejel mnogo priznanj. »Živim prvih osemdeset let in sem v teh letih doživel marsikaj zanimivega. A nisem še vrgel puške v koruzo kot nekateri v mojih letih. Še vedno vsak dan prinesem ženi rože, tudi včeraj jih je dobila. Rad se družim s pametnimi, dobrimi ljudmi, ki tisto, kar delajo, delajo res dobro. Rad se družim s pesniki, pevci, dobrimi slikarji ali igralci, ki bogatijo moj pogled na svet,« sklene Leskovar.
S slovesnostjo so zaznamovali tudi svetovni praznik glasbe.
Naravnost iz bolnišnice
Oto Pestner je prejel red za zasluge za izjemen pečat, ki ga je dal slovenski popularni glasbi, saj je ena najbolj unikatnih osebnosti slovenske zabavne glasbe, čudežni deček z zlatim glasom. Slovenski avditorij je osuplo prisluhnil popolni interpretaciji komaj dvanajstletnega dečka. Leto pozneje je v Italiji zmagal na festivalu za mlade pevce v San Remu in se odločil, da se bo v življenju ukvarjal samo z glasbo. Pestnerjevega otroštva je bilo konec. Doslej je napisal več kot 500 popevk in aranžmajev, izdal več kot štirideset solističnih albumov, njegovih nastopov pa niti ni mogoče prešteti. Na podelitev priznanj je tako rekoč prišel naravnost iz bolnišnice v Mariboru, saj je pred dnevi med koncertom v Rogaški Slatini doživel srčni infarkt. Na prireditvi je bil videti odlično, njegov glas pa je v zahvalnem govoru gromko zadonel po dvorani.