27. FURMANSKI PRAZNIK

Harmonikarji za pokal Postojnske jame

Tekmovanje so organizirali Glasbena šola Vilija Marinška, Turistično društvo Postojna in družba Postojnska jama.
Fotografija: Vili Marinšek je evropski prvak v igranju na diatonično harmoniko in član ansambla Erazem, ob tem pa vodi svojo glasbeno šolo. FOTO: Osebni arhiv
Odpri galerijo
Vili Marinšek je evropski prvak v igranju na diatonično harmoniko in član ansambla Erazem, ob tem pa vodi svojo glasbeno šolo. FOTO: Osebni arhiv

Furmanski praznik v Postojni, kjer se zbirajo ljubitelji konj od blizu in daleč, že nekaj let združijo s tekmovanjem harmonikarjev. Letošnjega je povezovala Maja Matičič Marinšek, pevka v ansamblu Erazem, organizator pa je njen mož Vili Marinšek, učitelj harmonike, ki ima glasbeno šolo. Na letošnje tekmovanje se je prijavilo 26 harmonikarjev iz vse Slovenije, dva pa sta prišla iz sosednje Hrvaške, zato že lahko govorimo o mednarodnem dogodku.

Matic Jeraj je letošnji absolutni zmagovalec, prejel je pokal Postojnske jame. FOTO: Mojca Marot
Matic Jeraj je letošnji absolutni zmagovalec, prejel je pokal Postojnske jame. FOTO: Mojca Marot

 

Odlični harmonikarji


Harmonikarji so bili razdeljeni v tri starostne skupine. »Vsi so pokazali visoko raven znanja, vedno več je takih, ki igrajo zelo kakovostno,« je bil na koncu zadovoljen Marinšek. Strokovna žirija, v kateri sta bila poleg njega še Robert Goličnik in Domen Trobiš, pa je vendarle morala izbrati najboljše. V starostni skupini do 11 let je bil najboljši Gašper Štajnar, v kategoriji od 12 do 18 let Žiga Hriberšek, nad 18 let pa Adam Brunet. Najboljša ljudska izvedba skladbe je uspela Natalii Jakop iz Škal pri Velenju, absolutni zmagovalec, ki je domov odnesel pokal Postojnske jame, pa je postal Matic Jeraj iz Vodic, ki je komisijo prepričal s Straussovo Trich trach polko. Sicer pa je bila najmlajša udeleženka Tara Žužek, najstarejši pa Zlatko Mohorič.



»Harmonikarji so bili odlični. Sicer na teh manjših tekmovanjih pogrešam nekoliko več muzikalnosti, ker so kar preveč usmerjeni v tehniko. Pomemben je namreč tudi ustrezen odnos do te zvrsti glasbe, ki jo je treba najprej razumeti, šele nato jo lahko igraš. Redkokdaj ocenjujemo samo interpretacijo in muzikalnost, ker točkovni obrazci temu niso prilagojeni,« je po tekmovanju strnil misli član strokovne komisije Robert Goličnik, ki je bil s slišanim zadovoljen, a bi nekateri lahko bili še boljši. »A glavno je, da je bilo tekmovanje dobro pripravljeno, poslušalci pa so uživali ob poslušanju Slakovih, Avsenikovih, Miheličevih in drugih viž,« je še dejal Goličnik, ki je imel med tekmovalci štiri svoje učence, med njimi 11-letno Natalio Jakop, ki je pristala med najboljšimi.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije