Znana še druga deseterica finalistov, med njimi tudi Izrael (VIDEO)
V švedskem Malmöju je nocoj potekal drugi polfinale 68. tekmovanja za pesem Evrovizije. Že popoldne se je v središču mesta zbrala množica protestnikov v znak podpore Palestini in proti nastopu izraelske predstavnice Eden Golan na tem glasbenem tekmovanju. Slednja se je s pesmijo Hurricane uvrstila v sobotni finale.
Sodelovanje Izraela na letošnjem tekmovanju za pesem Evrovizije je sicer za mnoge nedopustno. Kritiki so več mesecev pritiskali na Evropsko radiodifuzno zvezo, naj Izraelu zaradi agresije na Gazo udeležbo na letošnji Evroviziji prepove.
Kot je povedala komentatorka nocojšnjega večera Mojca Mavec, je tudi vodstvo RTV Slovenija poslalo protestno pismo. Nastop Eden Golan je sicer opisala kot enega najbolj dramatičnih trenutkov prireditve in povedala, da je bilo nocoj s strani publike slišati še več živižgov kot na sredini vaji, ko so nekateri izžvižgali pevko.
Dolgoletna članica ekspertne skupine za izvedo projekta pesem Evrovizije Miša Molk je v oddaji Odmevi Televizije Slovenija v torek med drugim povedala da je prireditev, kot je tekmovanje za pesem Evrovizije, zelo težko izločena iz družbenega dogajanja in politike ter da Evrovizija ni bila nikoli popolnoma apolitična. »Vedno se je v besedilih zaznalo nekaj ideologije. Tokrat se mi zdi, da se je EBU malce sprenevedal in je raje posegel v besedilo izraelske skladbe, imel pa je možnost in priložnost, da izloči Izrael iz tekmovanja,« je dodala.
Zakaj je Izrael sploh na Evroviziji?
Čeprav geografsko ne sodi v Evropo, Izrael na Evroviziji tekmuje že od leta 1973. In to precej uspešno. Štirikrat so bili zmagovalci tega tekmovanja (od tega dve leti zapored, 1978 in 1979 ter 1998 in 2018), dvakrat so bili drugi, enkrat pa tretji. Skupaj so nastopili 45-krat, Pesem Evrovizije pa so gostili v letih 1979, 1999 in 2019.
Izrael je namreč pesem za evrovizijski nastop nekoliko prilagodil, saj je prvotno je namigovala na napad Hamasa 7. oktobra lani, s čimer bi Izrael kršil načelo o nepolitičnosti, ki velja za pesmi, sodelujoče na evrovizijskem tekmovanju.
16 skladb se je potegovalo za mesto v finalu
V nocojšnjem večeru je bilo slišati 16 skladb, ki so se potegovale za mesto v finalu in predstavnike treh velikih - Španije, Italije in Francije, ki imajo mesto v sobotnem finalu že v naprej zagotovljeno. V sobotni finale so se nocoj uvrstile še Latvija, Avstrija, Nizozemska, Norveška, Grčija, Estonija, Švica, Gruzija in Armenije.
Francijo letos zastopa pevec Slimane s pesmijo Mon amour, Španijo duet Nebulossa, ki ga sestavljata pevka Mery Bas in klaviaturist Mark Dasousa, s pesmijo Zorra in Italijo pevka Angeline Mango s pesmijo La noia.
Latvijo zastopa eden izmed največkrat nagrajenih latvijskih glasbenikov v zadnjem desetletju Dons s pesmijo Hollow. Avstriji je mesto v finalu zagotovila Kaleen s pesmijo We Will Rave. Nizozemec Joost Klein, ki meša elemente popa in punka, se je s konkurenco pomeril s skladbo Europapa, ki je poklon njegovemu očetu.
Norveško zastopa skupina Gate s pesmijo Ulveham. Marina Satti je v imenu Grčije, ki letos praznuje 50 let, odkar je prvič sodelovala na Evroviziji, zapela pesem Zari. Estonijo pa zastopata skupini 5miinust in Puuluup s pesmijo z najdaljšim naslovom (Nendest) Narkootikumidest Ei Tea Me (Küll) Midagi.
Švici je mesto v finalu prinesel Nemo s pesmijo The Code. 24-letnik je sicer na stavnicah, ki predvidevajo zmago, trenutno na drugem mestu, takoj za Hrvatom Babyjem Lasagno. Gruzijo zastopa Nutsa Buzaladze, ki je zapela pesem Firefighter. Armenijo pa zastopala duet Ladaniva, ki ga sestavljata armenska pevka Jaklin Baghdasaryan in francoski multiinstrumentalist Louis Thomas s pesmijo Jako.
Po torkovem prvem polfinalnem večeru se je v finale uvrstila prva deseterica, med njimi tudi slovenska predstavnica Raiven s skladbo Veronika. Poleg nje je to uspelo še predstavnikom Srbije, Portugalske, Hrvaške, Ukrajine, Litve, Finske, Cipra, Irske in Luksemburga.
Tudi drugi evrovizijski polfinalni izbor sta vodili švedska komičarka Petra Mede in švedsko-ameriška igralka Malin Akerman.
Za uvrstitev v sobotni finale so se nocoj potegovali še predstavniki Malte, Albanije, Češke, Danske, San Marina in Belgije. Tudi nocoj so o nastopu v finalu odločili glasovi gledalcev in poslušalcev prek telefonskega in spletnega glasovanja.
Že popoldne več tisoč ljudi protestiralo, med njimi tudi Greta Thunberg
Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP se je sicer že popoldne več tisoč ljudi, med njimi tudi podnebna aktivistka Greta Thunberg, na ulicah protestiralo proti udeležbi Izraela na Evroviziji.
Po ocenah policije se jih je na glavnem trgu zbralo več kot 10.000, nato pa so korakali po osrednji mestni nakupovalni ulici. Približno 50 protestnikov pa je prišlo pred Malmö Areno, kjer je potekala prireditev, nato jih je razgnala policija. Protestniki so vstopili tudi v evrovizijsko vas.
V drugi soseski se je pod policijsko zaščito zbralo približno 100 protestnikov, ki so izrazili podporo Izraelu, je še poročala AFP.