JUBILEJ
Oče Botra praznuje 80 let
Francis Ford Coppola se je v zadnjih letih posvetil vinarstvu, a zdaj pripravlja nov filmski ep.
Odpri galerijo
FRANCIS FORD Coppola, eden največjih filmarjev našega časa, avtor Botra in Apokalipse zdaj, je včeraj praznoval osemdeseti rojstni dan. Coppola, čigar filmi so osvajali oskarje in druge prestižne filmske nagrade in služili velike denarje po svetu, še kako dobro pozna tudi temne plati svojega poklica. Njegov studio Zoetrope je bankrotiral vsaj dvakrat, nekateri njegovi filmi so v kinodvoranah pokrili komaj del stroškov, pri čemer je tudi sam izgubljal vloženi denar, Apokalipsa zdaj pa slovi kot ena največjih snemalnih mor vseh časov, saj je med produkcijo šlo narobe vse, kar je bilo mogoče. A Coppola je vztrajal in Apokalipsa zdaj, ki je črpala iz romana Josepha Conrada Srce teme, velja za filmsko klasiko, o snemanju pa so posneli tudi odličen dokumentarec, ki je pokazal, kaj vse se je dogajalo: od tajfuna, ki je razdejal prizorišče snemanja, prek Marlona Branda, ki je na snemanje prišel močno predebel in popolnoma nepripravljen, in srčnega infarkta Martina Sheena do produkcijskih stroškov, ki so narasli do te mere, da je moral Coppola zastaviti avto, hišo in zaslužek od Botra, da je sploh lahko končal film.
Več filmov je posnel preprosto zato, da je dobil denar. A pozneje je začel služiti s svojo drugo veliko ljubeznijo – vinom; njegova vinarna Francis Coppola Winery zdaj velja za eno najboljših v Kaliforniji. Podjetni Coppola prodaja testenine in omakice, upravlja pa tudi več luksuznih hotelskih naselij.
A tudi Francis se še ni upokojil: zadnja leta se ukvarja s pripravami na veliki projekt Megalopolis, ki se bo odvijal v futurističnem New Yorku.
1972. leta je posnel Botra, enega najboljših filmov vseh časov.
Od filmarja do vinarja
Francis Ford Coppola se je pred tem že vpisal v filmsko zgodovino s prvima Botroma (1972. in 1974., tretjega je posnel šele leta 1990), ki govorita o vzponu mafijske družine Corleone v Ameriki. In kljub vsem težavam je bila tudi Apokalipsa zdaj kritiška in komercialna uspešnica. Kot eden glavnih predstavnikov t. i. Novega Hollywooda, gibanja, ki je želelo končati vladavino velikih studiev, je hotel stvari spremeniti z lastno produkcijsko hišo Zoetrope, kar pa se ni vedno dobro izteklo. A Coppola ni odnehal in v poznejših desetletjih je posnel še vrsto odličnih filmov, kot so Rumble Fish, Cotton Club, Peggy Sue se poroči, Drakula in Mojster za dež, a noben ni dosegel prejšnjih finančnih uspehov.Več filmov je posnel preprosto zato, da je dobil denar. A pozneje je začel služiti s svojo drugo veliko ljubeznijo – vinom; njegova vinarna Francis Coppola Winery zdaj velja za eno najboljših v Kaliforniji. Podjetni Coppola prodaja testenine in omakice, upravlja pa tudi več luksuznih hotelskih naselij.
Hollywoodski boter
Družini Coppola ne manjka talenta: med najbolj znanimi člani, ki jim je (tudi s Francisovo pomočjo) uspelo v Hollywoodu, so njegova sestra Talia Shire, nečaka Nicolas Cage in Jason Schwartzman, ter hči in vnukinja Sofia in Gia Coppola. V zadnjih letih se je največ govorilo o Sofii, ki je po filmski vlogi v tretjem Botru (ki so jo kritiki raztrgali, a za družino Coppola je imela močan simbolični pomen) zaslovela kot režiserka neodvisnih filmov, kot sta Deviški samomori in Izgubljeno s prevodom.A tudi Francis se še ni upokojil: zadnja leta se ukvarja s pripravami na veliki projekt Megalopolis, ki se bo odvijal v futurističnem New Yorku.
Predstavitvene informacije
Komentarji:
22:45
Nove omejitve ...