Slovenski božični celovečerec je najboljši! Navdušeni tudi Hrvati
Deček, ki nima ničesar, in deklica, ki ima vse, sledita Božičku in se tako znajdeta v nočni avanturi, v kateri se bodo obema izpolnile skrite želje, a ne tako, kot sta pričakovala. Erik je devetletni deček, ki živi v mladinskem domu. Njegova edina vez s starši je kapa, ki jo ima ves čas na glavi, saj mu jo je spletla mama. Ves čas se mora braniti pred dečkoma in starejšo deklico, ki ga izkoriščajo in zafrkavajo.
Njegova edina božična želja je, da bi šel domov. Sedemletna Lučka prihaja iz premožne družine, ki ji lahko kupi vse. Le sestrice ne. In kužka, ki si ga želi za božično darilo. A čarobni čas praznikov pripravlja presenečenje za oba. Erik je v mladinskem domu izžreban, da božič preživi pri Lučkini družini. Otroka se tako znajdeta skupaj, ne da bi hotela. Lučka se zmrduje, Erik pa v njej vidi le razvajeno deklico. Sredi noči v dnevni sobi zalotita Božička. Po spletu okoliščin se skrijeta v njegov avto in kmalu se znajdeta na ulici. Začne se prava božična pustolovščina, ki v eni sami noči obema prinese izpolnitev želja, a ne čisto tako, kot sta pričakovala.
Zgodba, ki orosi oči
Zgodba, ki jo otroška publika pospremi s smehom in zadrževanjem diha ob pričakovanju razpleta, odraslim pa na trenutke tudi orosi oči, je zgodba, ki s pomočjo božične kulise pripoveduje o življenju, prijateljstvu, socialnih stiskah, želji po bližini in sprejetosti.
Koprodukcijski film slovenskih, luksemburških, hrvaških in slovaških ustvarjalcev je po lanskoletni težki odločitvi, da prihod v slovenska kina zamaknejo za leto dni, v sredini novembra končno doživel premiero na domačih velikih platnih. V minulem letu je tako bil čas, da je film naredil krog po svetovno priznanih filmskih festivalih in si prislužil nagrado občinstva na Hrvaškem KinoKinu, po mnenju otroške žirije Sarajevskega filmskega festivala pa je bil izbran za najboljši otroški film.
»Med snemanjem sem užival v vsakem trenutku s temi iskrenimi bitji in celotno ekipo,« je na premieri v kinu Maribox v Mariboru povedal Slobodan Maksimović, večkrat nagrajeni filmski režiser. Njegovi filmi so se predvajali na vseh največjih evropskih in tudi svetovnih festivalih, Kapa pa je njegov tretji igrani celovečerec. Hvala za Sunderland je bil njegov celovečerni prvenec, ki je leta 2012 med drugimi nagradami prejel tudi vesno za najboljši slovenski film, njegov drugi celovečerec, mladinski film Nika (2016), pa je na 19. filmskem festivalu v Motovunu prepričal občinstvo in prejel nagrado za najboljši mladinski film.
Zgodba s pomočjo božične kulise pripoveduje o življenju, prijateljstvu, socialnih stiskah, želji po bližini in sprejetosti.
»Delati s Kajo in Gajem je bila zame neponovljiva izkušnja. Na začetku snemanja sem ju gledal kot nadarjena otroka, na koncu pa sta zame postala izjemna igralca in odlična prijatelja. Vsak dan sem užival v njuni iskrenosti, neverjetni igri in vzdržljivosti. Večmesečno snemanje, sicer prilagojeno delu z otroki, je celo za izkušene igralce velik zalogaj. Kapa je prvi film, ki se je začel snemati v času karantene zaradi epidemije covida-19. Za vse nas je to bilo veliko breme. Na srečo nihče iz številne ekipe in noben nastopajoči ni zbolel. So tudi pozitivne lastnosti snemanja v takšnih razmerah, ulice Ljubljane so bile popolnoma prazne in celotno mesto se nam je ponudilo kot najlepši filmski studio.«
Čar praznikov
Prvi slovenski božični celovečerni film zgodbo o dečku, ki nima ničesar, in deklici, ki ima vse, preplete z močno vero v čudeže in jo poveže v topel, humoren in mestoma tudi napet film, ki nas spomni na čar in pomen praznikov, ki so pred vrati.
V glavnih vlogah nastopata mlada Gaj Črnič in Kaja Podreberšek, ki se jima pridružujejo Ajda Smrekar, Mojca Fatur, Frano Mašković in René Štúr. V filmu igrajo tudi Klemen Slakonja, Zala Đurić Ribič, Mila Maksimović, Tilen Kolbe, Emil Kulović, Jernej Kuntner, Klemen Klemen, Jaka Fon, Lotos Vincenc Šparovec, Nina Valič, Primož Pirnat in številni drugi.
Tako so tudi na premierah po vsej Sloveniji, ki jih je obiskal tudi del ustvarjalne ekipe, obiskovalcem pričarali pravo božično vzdušje. Otroke sta obiskala in tudi obdarila Božiček in dedek Mraz, ki sta z veseljem prisluhnila njihovim najbolj skritim željam.
Po vsej Sloveniji je potekal tudi likovni natečaj na temo filma Kapa, na katerega se je prijavilo več kot 400 učencev iz 13 osnovnih šol in zavodov. Štiričlanska ekipa ocenjevalcev je izbrala zmagovalce, ti so priznanja prejeli na premieri filma v mariborskem Mariboxu, hkrati pa so bila njihova dela do konca novembra tam tudi razstavljena.
Za humanitarno društvo Križemrok, ki se med drugim trudi otrokom iz socialno šibkih družin omogočiti letovanja in zimovanja, so v Mariboxu pripravili dobrodelno akcijo, s katero zbirajo kape vseh vrst (zimske volnene, kape s ščitom …). Po omarah so pobrskali tudi člani filmske ekipe in v Maribox prinesli zvrhan koš toplih in barvastih pokrival. Škatla je že precej polna, zbirali pa jih bodo še do sredine decembra.
12.000 gledalcev si ga je že ogledalo.
Film z nadarjenima mladima igralcema v glavni vlogi si je do zdaj ogledalo že več kot 12.000 gledalcev, in če gre soditi po navdušenju vseh, ki so si ga že ogledali, si zgodba zagotovo zasluži vso pozornost in je kot nalašč za čarobne družinske večere v prihajajočih dneh.