Viže ptujskega festivala so zvenele v Juršincih
V osrčju Slovenskih goric, pri Puhovem muzeju v Sakušaku v občini Juršinci, so letos izzvenele viže, nove polke in valčki 12 ansamblov, ki so sodelovali na 52. ptujskem festivalu, festivalu z najstarejšo tradicijo na naših tleh, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju slovenske narodno-zabavne glasbe in naše identitete na splošno. Prvi se je na Ptuju odvil davnega leta 1969, ko je mesto praznovalo 1900. obletnico prve pisne omembe v antičnih pisnih virih.
Pred dvema letoma so jubilejni 50. festival gostili na Mestnem trgu sredi Ptuja, vmes pa je zamenjal še nekaj lokacij. Največkrat je bil na dvorišču minoritskega samostana pa tudi pri Termah Ptuj, na ptujskem gradu, lani pa na novi ptujski tržnici. Ker so Ptujčani festival vzeli za svojega, je bilo letos, ob selitvi v Juršince, med ljudmi slišati nekaj negodovanja, zakaj je to treba.
»Ptujski festival se je začel v obdobju še velike občine Ptuj. Ljubitelji narodno-zabavne glasbe pa niso samo Ptujčani, k nam prihajajo ljudje iz vse Slovenije. Za lokacijo pri Puhovem muzeju v Sakušaku, ki ohranja spomin na enega največjih slovenskih izumiteljev Janeza Puha, smo se odločili, ker smo najstarejši festival povezali tudi z znanostjo, umetnostjo in tradicijo. Pa tudi zato, ker na Ptuju, razen Mestne občine Ptuj, ki nam je lani veliko pomagala pri izvedbi, nimamo partnerja v javnih institucijah in službah. Kako bo v prihodnje, še ne vemo. Se pa za naš festival zanimajo tudi drugod in povsem možno je, da bodo narodno-zabavni ansambli, udeleženci 53. festivala narodno-zabavne glasbe, že prihodnje leto vižali na celjskem gradu,« je za Štajerski tednik pojasnil selitev v drugo občino Drago Slameršak, direktor družbe Radio-Tednik Ptuj, ki vsa leta organizira prireditev. Kot so dejali na Mestni občini Ptuj, si vsekakor želijo, da se že prihodnje leto festival vrne k njim, v staro mestno jedro.
Kakor koli, letos smo v Juršincih slišali 12 novih viž ansamblov, ki jih je izbrala in ocenjevala štiričlanska komisija, v kateri so bili Avgust Skaza, Lado Šurla, Štefan Petek in Tim Ribič. Predstavili so se Mladi asi, Lesarji, Ansambel Andreja Bajuka, Prebrisani muzikanti, Kvinta, Topliška pomlad, Ansambel Valovi, Jarica, Eurokvintet pa tudi Petovia kvintet, Opoj in Upanje, ki so bili na koncu tudi nagrajeni. Orfeja za najboljši ansambel med klasičnimi kvinteti je prejel Ansambel Petovia kvintet. Njihova pevka Larisa Majcen je prejela tudi prestižno Korenovo plaketo za najboljšo vokalno izvedbo. Orfeja za najboljši ansambel med preostalimi zasedbami so prejeli člani Ansambla Opoj. Posebej so besedila letošnjih skladb ocenjevali Liljana Klemenčič, Jože Šmigoc in Franci Smrekar, ki so nagrado namenili tekstopiski Veri Šolinc za besedilo Valček za dedka, izvedli so ga nagrajeni Petovia kvintet.
Najlepšo skladbo je izbralo tudi občinstvo, delno so glasove zanjo prispevali prisotni na dogodku, del pa poslušalci številnih radijskih postaj po Sloveniji, ki so lahko že vnaprej slišali letošnje tekmovalne viže. Nagrado občinstva so si za skladbo z naslovom Nedosegljiva priigrali člani Ansambla Upanje. V revijalnem delu so nastopili Štirje kovači, dogajanje so popestrili tudi plesalci Folklorne skupine Bolnišnice Ptuj.