Zaradi prihoda filmske produkcije pregnali brezdomce
Ko pride v mesto hollywoodska visokoproračunska produkcija, se mora vse umakniti in pokoriti temu. To so v teh dneh na lastni koži občutili brezdomci kalifornijskega mesta Sacramento, ki so zaradi prihoda Leonarda DiCapria morali pospraviti svoje šotore, spakirati uborno lastnino in si poiskati novo zavetje.
»Izpraznite prostor,« so na svojih zasilnih domovanjih, postavljenih po parku okoli trga Cesar Chavez Plaza, našli prilepljene listke z mestno odločbo. A če je bilo snemanje filma načrtovano za nedeljo, so ga prestavili na četrtek, tako da so imeli brezdomci za ta precejšni logistični podvig nenadoma na voljo manj kot 24 ur. In da je bilo vse še težje, so mesto tedaj bičali hudi nalivi ene najhujših neviht v zgodovini Kalifornije.
Hollywoodsko ekipo z zvezdniško igralsko zasedbo DiCapria, Seana Penna in Regine Hall je v mesto pripeljal najnovejši projekt režiserja Paula Thomasa Andersona. Zgodba filma je sicer zavita v skrivnost, pri studiu Warner Bros so poskušali celo prikriti, da je produkcija sploh stekla, a mestne oblasti so bile nad visokim obiskom navdušene, tudi ker to zanje pomeni denar.
Verjetno še toliko več, ker naj bi Anderson delal s kar 100-milijonskim proračunom, kar je njegov daleč najdražji projekt kariere. Filmar se sicer ne uvršča med najbolj dobičkonosne režiserje, nasprotno, nekateri njegovi filmi so pridelali tudi precejšnjo izgubo, a tokrat ima pomoč glavnega igralca Lea, ki velja za magnet, zaradi katerega množice derejo v kinematografe.
Eden najboljših v poslu
V Sacramentu so vzhičeni, da se v teh dneh v njihovem mestu mudi tako elitna skupina. A tamkajšnji najšibkejši prebivalci zaradi tega čutijo le bes in nemoč. »Nesmiselno je sredi ene največjih neviht in v nasprotju s federalnim zakonom o zaščiti brezdomcev te zdaj seliti in spraviti v nevarnost zaradi hollywoodskega snemanja. Mesto ne bi smelo izdati snemalnega dovoljenja, ne da bi prej primerno poskrbelo za brezdomce, sploh glede na brezdomsko krizo,« se je oglasila predsednica tamkajšnje zveze brezdomcev Crystal Sanchez.
Kajti čeprav naj bi tistim, ki so zaradi snemanja morali zapustiti svoj šotor v parku, mesto priskrbelo posteljo v zavetišču, je teh veliko premalo. »Grozno je. Nikamor ne moreva iti. Nimava hrane, vsa najina oblačila in obutev pa so premočeni,« je dejala Anji Baker, ki s partnerjem že več let živi v parku.
Anderson morda ni komercialna filmska velesila, a je eden najboljših v svojem poslu, kar dokazuje tudi 11 oskarjevskih nominacij in tri za zlate globuse, ki so jih doslej dobili njegovi filmi. Med njegovimi najbolj znanimi pa je verjetno film Vroče noči (Boogie nights), v katerem naj bi celo zaigral tedaj še praktično neznani DiCaprio, a je v zadnjem trenutku odstopil zaradi vloge v megauspešnici Titanik. Namesto Lea je v Vročih nočeh nato zaigral Mark Wahlberg.
100 milijonov ameriških dolarjev ima režiser na razpolago.