AMIOTROFIČNA LATERNA SKLEROZA

Bolezen jo je utišala

Grammyjevka Roberta Flack je zbolela za ALS. Izdala bo otroško knjigo o svojem starem zelenem klavirju.
Fotografija: Prizadela jo je ena najtežjih bolezni današnjega časa, a Roberte ne ustavi. FOTO: Mike Blake/Reuters
Odpri galerijo
Prizadela jo je ena najtežjih bolezni današnjega časa, a Roberte ne ustavi. FOTO: Mike Blake/Reuters

Še tako težka bolezen ne more utišati ikone. Tako je zatrdila menedžerka večkratne grammyjevke Roberte Flack, katere pevsko pot je za vedno končala ALS (amiotrofična lateralna skleroza), ena najbolj brutalnih bolezni današnjega časa, ki človeku postopno onemogoči gibanje, prehranjevanje in na koncu dihanje. A čeprav zaradi napredujoče bolezni ne more več peti in je zanjo celo že govorjenje postalo neizmerno težak izziv, zvezdnica ne bo tiho čakala na svoj konec. »Več kot ALS bo treba za utišanje te ikone,« pravi njena menedžerka Suzanne Koga. Še naprej bo – kolikor bo v njeni moči – dejavna v svojem glasbenem in drugem ustvarjanju, prav tako je bolezen ne bo ustavila pri pomoči živalim in otrokom prek njene dobrodelne organizacije.

Uspešnico je 1996. posnela tudi Lauryn Hill s skupino Fugees. FOTO: Tore Sætre/Wikimedia
Uspešnico je 1996. posnela tudi Lauryn Hill s skupino Fugees. FOTO: Tore Sætre/Wikimedia

Naslednje leto se bo odvrtelo pol stoletja, odkar je Roberta z uspešnico Killing me softly obnorela svet. Približno tedaj, bilo je v letih 1973 in 1974, pa se je v zgodovino vpisala tudi kot prva umetnica, ki je dve zaporedni leti osvojila najvišje grammyjevsko priznanje, zlati gramofon za ploščo leta. A to je bil šele začetek njene izjemne poti, ki so se ji predlani na grammyjevski podelitvi priklonili s trofejo za življenjsko delo in je zdaj oživela še v dokumentarcu. Ta je včeraj doživel svetovno premiero na newyorškem filmskem festivalu, do širšega kroga gledalcev pa prihaja januarja.

Zvezdničino življenje je že ujel filmski trak, a oživelo bo tudi v otroški knjigi, ki jo je pevka spisala s pomočjo pisca Tonyja Boldna. »Dolgo sem sanjarila, da bi otrokom lahko povedala zgodbo o tistem svojem prvem zelenem klavirju, ki mi ga je oče privlekel z odpada. Želim jim namreč povedati, naj sežejo po svojih sanjah. Te se z vztrajnostjo, ob podpori družine in predvsem z vero v samega sebe, lahko uresničijo,« je dejala Roberta, ki ji je glasbeni talent pri komaj 15 letih s polno štipendijo odprl vrata univerze Howard. Vse pa se je začelo s starim zelenim klavirjem, ki je postal glavna zvezda prihajajoče otroške knjige. T. P.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije

Spletna mesta Dela d.o.o. uporabljajo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Ali soglašate z namestitvijo piškotkov na omenjenih straneh?


Potrjujem vse Sprejmem nujne Več informacij