ZLATI KIPEC

Bosanski film za oskarja

Prvič v zgodovini nominirani dve režiserki, igralske kategorije pa niso večinsko belske. V boju za zlati kipec je tudi film o okupaciji Srebrenice.
Fotografija: Bo med tujejezičnimi filmi slavil bosanski Quo vadis, Aida? Jasmile Žbanić? FOTO: Arhiv Beneškega Filmskega Festivala
Odpri galerijo
Bo med tujejezičnimi filmi slavil bosanski Quo vadis, Aida? Jasmile Žbanić? FOTO: Arhiv Beneškega Filmskega Festivala

Raznolikost in barvna slepota. To sta očitno vodili letošnje tekmovalne sezone filmske industrije, ki je morda naposled pripravljena pretrgati večdesetletno belsko in moško nadvlado. Prvi poblisk v to smer so nakazale že letošnje nominacije za zlate globuse, prvič v znamenju režiserk.
V oskarjevsko dirko stopa z največ nominacijami Mank. FOTO: Netflix
V oskarjevsko dirko stopa z največ nominacijami Mank. FOTO: Netflix

Kajti če se je žensko ime prej le redko, skoraj nikoli, pojavljalo med nominiranci za najboljšo režijo, so se za odličje tokrat potegovale kar štiri režiserke (od skupaj šestih nominacij), na koncu pa je ženska tudi slavila. Še bolj razgibane so bile nedavne nominacije za bafte, saj se letos za zlato masko v režiji podobno potegujejo kar štiri ženske in le dva moška, svež veter pa je zavel tudi skozi dominantno belske igralske kategorije, v katerih je kar 16 od 24 nominirancev nebelskega rodu.

Te rdeče niti raznolikosti niso pretrgale niti nominacije za najodličnejše oskarje. V oskarjevski dirki za režijo sta namreč prvič v zgodovini tega najbolj čislanega filmskega odličja kar dve režiserki – Chloe Zhao z dramo Dežela nomadov, ki ji je prinesla že zlati globus za režijo, ter Emerald Fennell z Obetavno mladenko.

Tudi igralske kategorije niso več belske, saj je skoraj polovica nominirancev nebelskega izvora. Še tretja novost za oskarje pa je Riz Ahmed v boju za kipec za najboljšega igralca, s čimer se je v zgodovino zapisal kot prvi muslimanski igralec z igralsko nominacijo.
Letos z desetimi nominacijami vodi Netflixova drama Mank, črno-bela oda zlati dobi Hollywooda, preostali presežki filmske industrije minulega leta pa so si po številu nominacij precej blizu.


Film Oče z briljantnim Anthonyjem Hopkinsom, ki je s 83 leti najstarejši igralec vseh časov v boju za najboljšega glavnega igralca, si je prislužil sedem nominacij. S po eno manj gredo v boj za odličja Dežela nomadov, ki je slavila že na zlatih globusih, biografski film Judas And The Black Messiah, priseljenska drama Minari, film Sound of Metal in Sojenje chicaški sedmerici, posneto po resničnih dogodkih. Pet nominacij pa sta dobila Obetavna mladenka (Promising Young Woman) in glasbena drama Ma Rainey's Black Bottom. Vsi razen zadnjega so tudi v tekmi za najboljši film.
 

Vodi Netflix


Kot rečeno, je 93. podelitev oskarjev prvič v svoji dolgi zgodovini postregla z dvema ženskama v boju za režijo, Emerald Fennell in Chloe Zhao, slednja je hkrati tudi prva nebelska režiserka s to prestižno nominacijo. Ob njiju so v boju za nagrade akademije še David Fincher (Mank), Lee Isaac Chung (Minari) in morda nekoliko presenetljivo Danec Thomas Vinterberg s filmom Nažgani.

Letošnjim oskarjem ne moremo očitati, da so beli. Za naziv najboljšega glavnega igralca se ob Hopkinsu potegujejo še Gary Oldman, pokojni Chadwick Boseman za posthumno odličje, Steven Yeun, ki je prvi igralec azijskega rodu v tej kategoriji, ter Riz Ahmed. Na ženskem polu so bile najbolj prepričljive Viola Davis (Ma Rainey's Black Bottom), Andra Day (The United States vs Billie Holiday), Vanessa Kirby (Pieces of a Woman), Frances McDormand (Dežela nomadov) in Carey Mulligan (Obetavna mladenka). Viola Davis, ki je slavila leta 2016 s filmom Fences, pa je z letošnjo četrto nominacijo postala največkrat nominirana temnopolta igralka vseh časov.


V minulem pandemskem letu so bili kinematografi večinoma zaprti, zato v naboru ni kinouspešnic, prenekateri studio je svoje stvaritve namreč predvajal prek pretočnih platform. Po številu nominacij letos vodi Netflix s skupno kar 35, kar verjetno ni gromozansko presenečenje, saj je tudi v lanskem letu stopil v oskarjevsko dirko s 24 nominacijami, a nato odšel z zgolj dvema kipcema. Njegova letošnja največja aduta sta filma Mank in Sojenje chicaški sedmerici.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije