Dua Lipa je postala državljanka Albanije
Pop zvezdnica Dua Lipa je v ponedeljek sklenila svojo svetovno turnejo v albanski prestolnici Tirana in tamkajšnji glavni trg prvič zavzela kot Albanka. Zgolj dan prej ji je namreč albanski predsednik Bajram Begaj podelil albansko državljanstvo, ki si ga je, kot je pojasnil, zaslužila, ker je s svojo glasbo in humanitarnim udejstvovanjem poskrbela, da so Albanci postali znani po vsem svetu.
Zdaj sem tudi jaz Albanka z dokumenti!
»Zdaj bom tudi jaz Albanka z dokumenti!« je ob tej velikanski časti radostno dejala zvezdnica, ki je v mestni hiši v Tirani nato zrecitirala državljansko prisego, se fotografirala z Begajem in za nov potni list, dala svoje prstne odtise in podpisala vlogo za osebno izkaznico in potni list.
Beg iz Prištine
Britanska zvezdnica, ki je prvi album izdala pri 22 letih in čez samo dve leti osvojila prvega grammyja, se je leta 1995 rodila v Londonu, a njeni starši so od njenega prvega dne skrbeli, da ne pozabi svojih korenin. Mama Anesa in oče Dukagjin sta ob vse večjih napetostih na Kosovu tri leta pred njenim rojstvom namreč zapustila domačo Prištino in si ustvarila novo življenje v londonski soseski Camden. A kosovarska kultura je bila pri njih še kako živa pa tudi Dujin prvi, materni jezik je bila od začetka albanščina, da vsaj jezikovno ni imela težav, ko so se pri njenih 11 letih, takoj ko je Kosovo 2008. razglasilo neodvisnost, vrnili na domačo grudo.
»Potrebovala sem precej časa, da sem se privadila in ujela ritem,« je ob nadaljevanju šolanja v Prištini priznala Dua, ki pa tega kljub temu ne bi spremenila za nič na svetu. »Pomagalo mi je, da sem postala oseba, kakršna sem danes.« Toda naj je še tako zaobjela svoje novo življenje, najmočnejša v njej je bila želja po petju, tako da je pri 16 letih spakirala in se vrnila v London, odločena ujeti svoje pevske sanje. Pod streho so jo vzeli družinski prijatelji, kar pa ni zmanjšalo skrbi njenih staršev, ki so ostali na Kosovu. »Zanju je moralo biti to precej strašno obdobje, čeprav smo bili nenehno na telefonu in sem ju obveščala o vsakem svojem koraku. Poklicala sem ju zjutraj, po šoli. Prepričana sem, da sta bila kljub temu nenehno v skrbeh. Zame pa je bil to najboljši čas v življenju.«
V domovini svojih staršev je sicer živela le nekaj let, a na svoj rod nikoli ni pozabila. Med drugim je z očetom že leta 2016 ustanovila fundacijo Sunny Hill Festival, v okviru katere z vsakoletnimi koncerti na Kosovu zbira sredstva za ljudi v stiski. Prav to je igralo veliko vlogo pri odločitvi, da je avgusta postala častna ambasadorka Kosova. Zdaj je, tudi zaradi glasbe in humanitarne žilice, postala še državljanka Albanije. »Nepopisno veselje čutim ob tolikšnem sprejemanju!«