Leviske za 89 tisočakov
Takšnih med rabljenimi kosi džinsa preprosto ni, mnogi jim pravijo kar sveti gral med kavbojkami: leviske, ki so jih pred leti odkrili v zapuščenem rudniku v ameriški zvezni državi Nova Mehika, so na dražbi iztržile skoraj 90 tisočakov, novega kupca ni zmotil niti rasistični napis na našitku.
Iz obdobja zlate mrzlice
Edine, ki jih izdeluje bela delovna sila, je proizvajalec oglaševal hlače konec 19. stoletja, ko je bila kitajska delovna sila na podlagi diskriminatornega zakona iz leta 1882, ki je veljal celo desetletje, v ZDA prepovedana; proizvajalec kavbojk je napis po nekaj letih odstranil z našitkov svojih izdelkov. Podjetje je hotelo z rasističnim geslom spodbuditi ksenofobične Američane k nakupu, napis pa ni zmotil novega lastnika, navdušenega zbiratelja vintage oblek Kyla Hauperja, ki je prepričan, da tako starih, obenem pa tako odlično ohranjenih kavbojk, ki so pričevalke pomembnega zgodovinskega obdobja, na svetu preprosto ni. Hlače so ponekod prekrite z voskom, ki je nekdanjemu lastniku verjetno kapljal z goreče sveče, ko se je med zlato mrzlico prebijal skozi ozke rove rudnika in se poskušal dokopati do plemenite kovine. Kdaj oziroma kako je izgubil hlače, ni znano, jasno pa je, pa da je bil lastnik zajeten moški, saj so kavbojke velikosti XL; model ima gumbe za naramnice in le en žep na zadnjici.
sprejeli sporni zakon.
Kakor koli že, hlače so neverjetno dobro ohranjene, tako dobro, da bi jih lahko brez zadržkov oblekel in šel na kavo, je zadovoljen Hauper, lastnik prodajalne z vintage oblačili, ki pa dragocene pridobitve seveda ne bo nosil, tega ne bi dopustil niti drugim. Jo bo pa čez čas najverjetneje prodal za dvakratni znesek: prepričan je namreč, da bo tako redek primerek s časom le še pridobil vrednost, z nekaj spretnega oglaševanja pa da bo zanesljivo pritegnil še premožnejše zbiratelje.