KRONANE GLAVE

Najbogatejši princ za svobodo plačal 6 milijard

Šejka naj bi zaprl savdijski prestolonaslednik.
Fotografija: Al Waleed in njegova princesa
Odpri galerijo
Al Waleed in njegova princesa

Novembra je 32-letni savdski prestolonaslednik Mohammed bin Salman ukazal aretacijo približno sto pripadnikov elite, vključno z nekaj ministri in dvanajstimi sorodniki, šejki. Toda najuglednejši je bil zanesljivo njegov bratranec princ Al Waleed bin Talal, multimilijarder, znan tudi kot najbogatejši princ na svetu.
Čeprav so odgovorni ves čas zatrjevali, da je šlo za nujno ukrepanje proti korupciji, ki je dosegla tudi kraljevo družino, so se kmalu pojavili sumi, da so bile aretacije v resnici javno omadeževanje tekmecev, ki so se v tišini že pripravljali na delitev oblasti in dedovanje, ko jih bo nekoč zapustil danes 82-letni kralj Salman.
Takoj ko se je to razvedelo, je bil 63-letni Al Waleed nemudoma in nenadoma izpuščen. Zaprt je bil, zanimivo, v prestižnem hotelu Ritz-Carlton. Pravi razlogi za njegov trimesečni pripor še do danes niso pojasnjeni. Pravzaprav je jasno le to, da so bile posledice za Al Waleedovo premoženje katastrofalne: mož je zdrsnil z lestvice dvajsetih najbogatejših na svetu. Govori se, da je moral za svobodo plačati kar šest milijard ameriških dolarjev.
Na njegovi spletni strani o njegovem osebnem življenju izvemo bore malo. Le to, kdaj se je rodil in da je vnuk kralja. Neprimerno obširneje je pojasnjeno njegovo bogastvo: je namreč mogočen solastnik podjetij Twitter, Lyft, Euro Disney in Twenty Century Fox ter solastnik palete luksuznih hotelov po vsem svetu, v Savdski Arabiji je investitor še nezgrajenega nebotičnika, ki bo najvišja stavba na svetu. Menda je odličen plesalec in velik šaljivec.
Princ gradi najvišji nebotičnik na svetu.
Princ gradi najvišji nebotičnik na svetu.

Ocenjujejo, da je bil princ Al Waleed pred aretacijo lastnik skoraj 19-milijardnega premoženja, ki naj bi ga začel kopičiti pred več kot 30 leti, ko se je v domovino vrnil iz kalifornijske univerze kot diplomirani ekonomist. Menda naj bi mu takrat, pisalo se je leto 1985, oče dal 30.000 dolarjev. Zapravil jih je v pičlem letu in se vrnil k očetu, ta mu je dal še 300.000 dolarjev. Potreboval je tri leta, da jih je zapravil. V tretje gre rado, je nato morda pomislil njegov oče in sinu namesto denarja raje predal posest s hišo. Odtlej je princ očitno več kot pametno vlagal, čeprav so njegovi nasprotniki prepričani, da se lahko za svoje bogastvo zahvali predvsem kraljevi družini, ki mu je podarila nadzor nad naftnimi vrelci.
Prestolonaslednik Mohammed bin Salman je dal zapreti svojega bratranca.
Prestolonaslednik Mohammed bin Salman je dal zapreti svojega bratranca.

Kakor koli že, Al Waleed se je povzpel na sam vrh in je daleč najbogatejši posameznik z modro krvjo na svetu. V začetku devetdesetih je bil celo najbogatejši, predvsem s pametnim vlaganjem v banko Citicorp.
Šejka savdske intrige niso nikdar zanimale. Raje je od Donalda Trumpa kupil jahto in postal eden največjih delničarjev Appla in Twitterja.
Po terorističnem napadu 11. septembra 2001 je New Yorku velikodušno doniral 10 milijonov dolarjev. A jih je takratni župan Rudolph W. Giuliani vrnil, ko je nepredvidljivi šejk javno kritiziral stališče ZDA v konfliktu med Izraelom in Palestino.
Princ Al Waleed je najbogatejši princ na svetu. Pa čeprav je moral za svojo svobodo odšteti kar šest milijard dolarjev.
Princ Al Waleed je najbogatejši princ na svetu. Pa čeprav je moral za svojo svobodo odšteti kar šest milijard dolarjev.

Nekoč je šejk kritiziral tudi revijo Forbes, ker naj bi podcenila njegovo premoženje ter zapisala, da ima pod palcem samo 20 milijard dolarjev. Njegov Kingdom Tower, to bo najvišji nebotičnik na svetu, naj bi meril kar kilometer v višino. Zanj bo odštel 4,6 milijarde dolarjev. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije