Nečedni posli princese Charlene
Francoski mediji so objavili vse podrobnosti razsipništva monaškega dvora, natančneje princa Alberta in princese Charlene.
»Princesa Charlene Monaška je zaposlovala ilegalne priseljence in jim plačevala 100 evrov dnevno, medtem ko je njena osebna potrošnja vsako leto presegala milijon evrov,« je za medije povedal bivši računovodja princa Alberta.
67- letni Claude Palmero je bil za finančne posle palače zadolžen več kot dvajset let, lani je potem, ko se je znašel pod lupo ene od protikorupcijskih spletnih strani, odstopil.
Njegove osebne beležke z natančnim popisom potrošnje monaške knežje družine so objavili v francoskem časopisu Le Monde.
Prav ilegalni prebežniki so predstavljali velike del osebja princese Charlene, zaradi česar je bil finančnik posebej zaskrbljen. Med njimi je bil Filipinec, ki je za njo za 100 evrov dnevno delal pet let, čeprav je imel enomesečno turistično vizo, piše v zapisu z datumom januar 2017.
Decembra 2014 je Charlene rodila dvojčka princa Jacquesa in princeso Gabrielle ter jih takoj zaupala v varstvo varuškam, ki so bile prav tako ilegalno priseljene v kneževino, piše Daily Mail.
»Novosti v zaposlovanju varušk: povsem legalni smo (čeprav jim je turistična viza potekla že davno),« je Palemero zapisal 15. januarja naslednjega leta in dodal: »Ne samo, da so nezakonito v državi, imajo tudi lažne potne liste.«
Je pa Palmero princesi namenil 700 tisoč evrov za organizacijo praznovanja ob rojstvu in krstu otrok. Bivši glavni finančnik kneževine pravi, da se je trudil omejiti potrošnjo princese in je v enem trenutku preprečil njeno nezakonito zaposlovanje.
V njegovih zapisih piše še, da je princ Albert vsako leto s svojega skrivnega računa milijone plačeval bivšim ljubicam in njihovim otrokom. Njihova žepnina je znašala do 400 tisoč evrov letno, Charlene o tem ni vedela ničesar.
Charlene je v prenovo svoje vile v Calviju na Korziki vložila 965 tisoč evrov ter zapravila več kot milijon evrov za preureditev stanovanja v Monte Carlu.
»Osebnemu kuharju plačuje 300 evrov na dan, njena družina v Južni Afriki medtem prejema po več tisoče evrov,« pravi finančnik.
Februarja 2017 je moral sprostiti več kot milijon in pol evrov sredstev zaradi princesine pretirane potrošnje, dve leti kasneje je ugotovil, da je v osmih letih zapravila 15 milijonov, čeprav je njena žepnina znašala 7,5 milijona.
»Noro je, ne morem je nadzorovati,« je zapisal v beležko. Štiri leta kasneje je podal veto na zaposlovanje tujcev, tedaj jih je imela osem, prej jih nikoli ni bilo toliko. Je pa denar odrekal v Južno Afriko:
»300 tisoč evrov princesinemu bratu Seanu Wittstocku za njegovo hišo,« je Palmero zapisal 14. decembra 2022.
Bombastične trditve nekdanjega prvega finančnika mečejo povsem novo luč na kneževino, princeso in njen stil življenja.
Sestri njenega soproga 67-letna princesa Caroline in 58-letna princesa Stephanie sta bili za časa njegovega službovanja bolj skromni in sta dobivali samo 900 oziroma 800 tisoč evrov rente letno, sta pa kronske dragulje nosili kot zasebni nakit.
Odvetnik monaške knežje družine Jean-Michel Darrois je vse trditve o spornih izdatkih in zaposlovanju po pisanju portala Yahoo zanikal.